Skip to main content

Eye-tracking

Stránka o eye-tracking výzkumu na Katedře geoinformatiky

Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci se věnuje širokému spektru kartografických výzkumných témat. Vzhledem k absenci objektivního hodnocení kartografických produktů jsme jako první v České republice již v červnu 2011 zahájili výzkum v oblasti kognitivní kartografie s využitím technologie pro sledování pohybu očí – eye-trackingu.

Naše výzkumná skupina využívá eye-tracking pro hodnocení a optimalizaci map a dalších kartografických produktů. Tým tvoří mladí vědci, kteří se zajímají o různé aspekty geografické vizualizace. Výzkumná témata jsou zaměřena na hodnocení kartografických vyjadřovacích prostředků, 3D vizualizaci, hodnocení kartografických produktů ve vzdělávání a mnoho dalších. To vše s jedním cílem – vytvářet lepší mapy.

Eye-tracking laboratoř katedry geoinformatiky je vybavena profesionálními eye-trackery Tobii Spectrum 300 a SMI RED 250. Pro sběr dat mimo laboratoř využíváme tři kusy low-cost eye-trackerů EyeTribe a mobilní eye-tracking brýle Pupil Core. Kromě eye-trackerů je laboratoř vybavena i EEG zařízením Emotiv EPOC a snímačem elektrodermální aktivity Shimmer 3. Pro zpracování a analýzu naměřených dat využíváme software Tobii Pro Lab, SMI BeGaze, open-source aplikaci OGAMA, V-Analytics a R pro statistické analýzy. Dále vyvíjíme vlastní nástroje pro konverze dat a specifické typy analýz.

Od roku 2011 jsme získali velké množství zkušeností s designem, přípravou, průběhem i analýzou eye-tracking experimentů, kterých jsme realizovali více než 70. Do výzkumu se na katedře geoinformatiky aktivně zapojují i studenti, a to jak ve výuce, tak formou zpracování bakalářských a diplomových prací.