Skip to main content

Aktuality

Katedra se podílí na organizaci dalšího Hackathonu

4.9.2024

Skvělou příležitost podílet se na vzniku zajímavých projektů mají zájemci, kteří se přihlásí do druhého ročníku hackathonu s podtitulem Když data promluví. Akci od 18. do 20. října pořádá katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty UP, Olomoucký kraj a Statutární město Olomouc. Registrovat se mohou jednotlivci i celé týmy, a to prostřednictvím webových stránek hackathonu.

„Díky úspěchu prvního ročníku jsme se ihned po jeho skončení rozhodli pokračovat. Nadšení, kreativita a nápady účastníků nás přesvědčily, že stojí za to investovat čas i peníze do podobných akcí. Letos se nám podařilo oslovit ještě více partnerů, zajistit modernější a lepší zázemí, rozšířit datovou základnu a optimalizovat celkový program. Věřím, že to pro účastníky bude znamenat ještě větší motivaci věnovat svůj čas něčemu smysluplnému,“ uvedl organizátor akce Jakub Koníček z katedry geoinformatiky.

Hackathon je třídenní akce, během které jednotliví účastníci nebo týmy navrhnou, vytvoří a následně prezentují své nápady. V letošním roce si mohou vymyslet vlastní projekt nebo se inspirovat navrženými tématy, jako jsou Bezpečná a udržitelná univerzita, Adaptace území města Olomouc na klimatickou změnu, Kam na střední školu a jejich dostupnost v Olomouckém kraji či Atraktivita Olomouckého kraje v oblasti vědy, výzkumu a inovací.

„Vždy má smysl podporovat projekty, které prohlubují spolupráci a rozvíjí veřejný sektor v Olomouci i okolí. Pro přihlášené účastníky bude opět připravena řada odborných přednášek od našich mentorů a hostů,“ upozornil náměstek primátora města Olomouce Tomáš Pejpek.

Letošní ročník hackathonu se uskuteční v nové budově Vědeckotechnického parku UP Envelopa Hub. „Účastníci budou nejprve seznámeni s pravidly, otevřenými daty a nabízenými tématy. Mohou také využít umělou inteligenci. Věřím, že se nám podaří nalákat studenty, kteří přinesou nové nápady, jež přetaví v úspěšné projekty. Těším se na druhý ročník,“ doplnil zastupitel Olomouckého kraje Petr Lysek.

Soutěžní týmy se mohou registrovat na webových stránkách do 4. října, jednotlivci do 11. října 2024. „Jsem rád, že organizátoři akce – Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc a Univerzita Palackého – mohou spolupracovat bez ohledu na to, kdo zrovna za danou organizaci a v jakých barvách vystupuje. Díky za zvládnutý první ročník a hurá do druhého,“ řekl vedoucí odboru informačních technologií Olomouckého kraje Jiří Šafránek.

Účastníci hackathonu mohou letos získat finanční odměny ve formě stipendií a voucherů (u vítězných týmů přesahující 100 000 Kč), vzdělávací a mentorské vouchery pro finální realizaci projektů či věcné ceny.

Název hackathon je složenina ze slov hack a maraton. Vyjadřuje spojení limitů programovatelných systémů s vytrvalostí. Hackathon kombinuje poznatky a dovednosti technického i netechnického světa, z nichž vzejde nový projekt nebo produkt.

Hlásit se můžete na stránkách https://hackathon.upol.cz/

Nový absolvent PhD studia a i zaměstnanec

3.9.2024

S radostí oznamujeme, že Jakub Koníček včera úspěšně obhájil svou dizertační práci na téma „Vizuálna analýza pri identifikácii infografiky v kartografii“ a získal titul Ph.D.!
Jsme také rádi, že od září Jakub nastoupil na pozici asistenta, což znamená, že naší katedru neopouští. ️

Přejeme mu mnoho dalších úspěchů a těšíme se na další spolupráci!

Dr. Popelka oceněn jako TopScholar podle ScholarGPS!

14.8.2024

Dr. Popelka naší katedry získal prestižní titul TopScholar od platformy ScholarGPS, která oceňuje vědce za jejich mimořádné úspěchy ve svých oborech.
Díky svému výjimečnému publikačnímu záznamu, vlivu výzkumu a kvalitě vědeckých příspěvků se Dr. Popelka zařadil mezi nejlepších 0,5 % vědců na světě. V žebříčku ScholarGPS obsadil 37. místo v oblasti geoinformatiky a 43. místo v oblasti eye-trackingu. Toto ocenění je důkazem jeho významného přínosu pro vědeckou komunitu a posiluje prestiž naší katedry na mezinárodní úrovni.
ScholarGPS je nejkomplexnější vědecká analytická platforma na světě, využívající umělou inteligenci a pokročilé techniky datové vědy k hodnocení více než 30 milionů vědců a 55 000 institucí po celém světě.
Gratulujeme Dr. Popelkovi k tomuto mimořádnému úspěchu a děkujeme za jeho přínos k rozvoji vědy!

Nabídka online brigády u zahraniční firmy

12.8.2024
Messium is a UK agri-tech company utilising the latest hyperspectral satellite constellations for agricultural analysis.
 
Some of the latest hyperspectral satellite data providers have some temporary limitations:
  • CE90 Georectification is 100m
  • Cloud cover masks are not provided
  • Cloud shadow masks are not provided
Messium is building an in-house tool that geo-rectifies imagery to ~6m accuracy using Sentinel-2 imagery as base reference, however our tool requires manual selection of ground control points. Messium is also building an in-house tool to manually create masks for cloud cover and cloud shadow.
 
We are looking for GIS students/researchers to engage in part time work for:
  • Manual ground control point selection for geo-rectification of satellite imagery (10-15 ground control points per image)
  • Manual cloud cover and cloud shadow masking of satellite imagery
We expect to have 100-120 images available for processing by 10 September. Additional imagery would become available for processing on a rolling basis over the next 12 months.
Contact vishal@messium.co.uk

PhD v Norsku

2.8.2024

Pro případné zájemce je zde informace o tříleté PhD pozici na NTNU v Norsku.

The Department of Geography at NTNU has a vacancy for a 3-year Ph.D. position in Geography with a focus on ‚Extreme weather-related Compound Hazards: Impacts, Risks, and Sustainable Adaptation in a changing climate (ECH-IRSA)’.

We are looking for a motivated Ph.D. candidate with keen interest in investigating and understanding the dynamic processes behind weather-related compound hazards led by extreme events that characterize the current changing climate.

For more details and how to apply:

https://www.jobbnorge.no/en/available-jobs/job/263935/phd-candidate-in-geography-with-a-focus-on-extreme-weather-related-compound-hazards

Konec podávání přihlášek v druhém kole přijímacího řízení

26.6.2024

Blíží se konec podávání přihlášek v druhém kole přijímacího řízení!

Termín je stanoven na 14. 7. 2024, takže neváhejte a využijte příležitosti přihlásit se ke studiu na olomoucké geoinformatice!

Naši první přijatí studenti se už sešli na katedře během akce Na den geoinformatikem, aby si prohlédli svou budoucí školu. Přidejte se k nim a podejte si přihlášku také – uvidíme se v září! Víc informací naleznete na https://www.prf.upol.cz/zajemci-o-studium/

Pokud jste propásli některé z našich informačních akcí, jako byl například Přírodovědný jarmark minulý týden, nezoufejte! Náš propagační tým vyráží na další univerzitní i mimouniverzitní akce. Nejblíže nás potkáte na stánku Univerzity Palackého na Colours of Ostrava!

Nabídka práce ve Zlíně

26.6.2024

Jsme Kancelář architekta města Zlína a hledáme geoinformatika, který by doplnil náš dvoučlenný ArcGIS tým a to především o znalosti v oblasti programování ( Arcade, Python..).
Nabízená práce je na částečný úvazek, na dva roky, v rámci projektu mezinárodní spolupráce. Preferujeme nástup v září (případně v říjnu) 2024. Částečný home office je možný. Zaměstnavatelem je Magistrát města Zlína.

Pokud Vás nabídka zaujala, prosím, pište na tuto e-mailovou adresu: chodurova@kamz.cz