Skip to main content

Aktuality

Geospatial Summer School 2024

5.6.2024

Join Us for the GeoSpatial Summer School 2024!

️ When: 24—28 June, 2024
Where: Olomouc, Czechia
Theme: GIScience & Health – “G3S Health 2024”

In today’s interconnected world, understanding the relationship between geography, geoinformatics, and health is crucial. The GeoSpatial Summer School 2024 is your chance to explore this fascinating intersection and how geospatial technologies can transform healthcare, well-being, and health economics.
From pandemic mapping to health service accessibility, learn from the experts through engaging lectures, hands-on workshops, and interactive practicals. Whether you’re a student, scholar, or professional, this event offers a unique platform to share your ideas, data, and projects and to gain cutting-edge skills and knowledge in GIScience.
Don’t miss out on this opportunity to network, learn, and collaborate in the beautiful city of Olomouc!

Register Now: http://gisummer.upol.cz/2024/registration-fee/

To UPOL students, the fee is waived!
Let’s explore the future of health through the lens of geospatial science! ️

Na den geoinformatikem 2024

5.6.2024

Chcete si vyzkoušet, jaké je to být studentem katedry Geoinformatiky na Univerzitě Palackého v Olomouci? ✨
Rádi bychom vás pozvali na speciální akci, která je určená všem budoucím studentům, kteří si podali (nebo zvažují podání) přihlášky ke studiu na naší katedře!

Kdy: 21. června 2024
Kde: 17. listopadu 50, 779 00 Olomouc

Co vás čeká:
Prohlídka katedry – uvidíte, kde budete studovat.
Informace o tom, co všechno budete muset udělat před nástupem ke studiu.
Tipy, kde a za kolik můžete bydlet, kde se najíst nebo kde pařit.
Co všechno obnáší studium na naší katedře.
‍♂️ Co je potřeba dohnat v geografii, informatice nebo angličtině.
Návštěva počítačových učeben a specializovaných laboratoří.
️ Tvorba vlastní mapy a seznámení se s 3D tiskem, eye-trackingem, drony a tematickými atlasy.
‍ Setkání s budoucími učiteli, studenty a spolužáky.
❓ Možnost zeptat se na cokoliv, co vás zajímá.

Tato akce je skvělou příležitostí získat lepší představu o oboru a připravit se na vaše budoucí studium!
Pro více informací a bezplatnou registraci navštivte stránky https://www.geoinformatics.upol.cz/naden/
Po ukončení programu můžete navštívit třeba akci Přírodovědný jarmark (https://prirodovednyjarmark.upol.cz/), který se koná ve stejný den na Přírodovědecké fakultě.
Těšíme se na vás!

Zapojte se do mapování nářečí

30.5.2024

Připojte se do rozsáhlého výzkumu, který mapuje česká nářečí!

Cílem webového dotazníku je zjistit, jak se proměnila nářeční slovní zásoba za uplynulých 50 let, k čemuž nám může pomoci každý rodilý český mluvčí – zajímá nás, jaká slova používají příslušníci mladších i starších generací z Čech, Moravy a Slezska. Budeme proto rádi, když se do výzkumu zapojíte a když náš dotazník doporučíte svým blízkým a známým. Čím více zájemců se zapojí, tím věrohodněji dokážeme jazykovou rozrůzněnost v naší zemi zmapovat.

Dotazník spustíte na https://www.mapovaninareci.cz/dotaznik-web/
Podrobnější informace naleznete na https://www.ceskanareci.cz/celouzemni-narecni-vyzkum/

SpaceKnow a IMALBES partnerství zaměřené na monitorování lesů

28.5.2024

S radostí oznamujeme novou spolupráci mezi projektem IMALBES (Integrated Modeling and Assessment of Landscape, Biodiversity and Ecosystem Services) a společností SpaceKnow na pokročilém měření a monitorování lesů.

️ Projekt IMALBES, vedený výzkumníky z Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci a CzechGlobe, se zaměřuje na porozumění vlivu globálních změn na ekosystémy. Projekt si klade za cíl pokročit v udržitelných environmentálních praktikách využitím různých prostorových měřítek a metodologických přístupů.

Společně se SpaceKnow je cílém využít odborné znalosti a technologie v oblasti dálkového průzkumu a umělé inteligence k hodnocení zásob uhlíku, kvantifikaci biomasy, vyhodnocování produkce kyslíku a analýze biodiverzity.

Čtěte více na https://spaceknow.com/blog/spaceknow-and-imalbes-announce-partnership-aimed-at-forest-monitoring/

POZVÁNKA NA OSSCONF 2024

24.5.2024

POZVÁNKA NA OSSCONF 2024
Dátum: 1.-3. júla 2024
Miesto: Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity, Žilina
Srdečne vás pozývame na OSSConf 2024, kde sa stretnú nadšenci open source technológií. Tento rokje zameranie konferencie na LaTeX, R, Open AI, OSS vo vzdelávaní, Open hardvér, a mnoho ďalších.
Hlavná téma: Umelá inteligencia vo vzdelávaní – diskusie o konštrukcii AI a jej využití v učebných procesoch.
Špeciálna akcia: Missing Maps mapathon Žilina, 3. júla poobede.
Viac informácií nájdete na ossconf.soit.sk.

Best Map Award 2023

23.5.2024

Mapy vytvořené našimi odborníky byly oceněny v mezinárodní soutěži Best Map Award 2023! ️
Velké gratulace patří Karlu Macků a Radku Barvířovi za jejich vítěznou práci „Quality of Life Indices: How Robust Are the Results Considering Different Aggregation Techniques?“
Další nominovanou mapou byla Geoparticipation in the Czech Municipalities: Index Based Quantitative Approach – Jaroslav Burian, Radek Barvíř, Daniel Pavlačka, Vít Pászto, Jiří Pánek a Jiří Chovaneček.
Děkujeme a gratulujeme!
Více informací zde: https://www.zurnal.upol.cz/…/v-soutezi-best-map-award…/

GIS Trainee & GIS Developer ve Stora Enso

21.5.2024

Hledáme kolegu do společnosti Stora Enso na pozici GIS Trainee. Prvním úkolem této pozice je sběr a analýza trénovacích dat pro vývoj modelů hlubokého učení ze satelitních a dronových snímků, vhodné i jako letní brigáda. Náplň práce zahrnuje identifikaci stromů na snímcích, jejich přesnou anotaci a přípravu dat pro další zpracování. Součástí Vaší budoucí pozice bude vývoj a implementace mapových nástrojů a analýzy v oboru lesnictví.

OldMapsOnline s funkcí TimeMap

15.5.2024

Připojte se k nám na veřejné spuštění nové generace aplikace OldMapsOnline s funkcí TimeMap pořádané David Rumsey Map Center. OldMapsOnline je aplikace, která umožňuje uživatelům objevovat minulost prostřednictvím více než jednoho milionu digitalizovaných starých map, které lze prohlížet ve 3D a dokonce i s rozšířenou realitou. Komponenta TimeMap v OldMapsOnline umožňuje uživatelům lépe pochopit historický kontext mapy tím, že poskytuje klikatelné informace o lidech a událostech s ní spojených.
Během akce představí tvůrce OldMapsOnline Petr Přidal a jeho spolupracovníci bohatou funkčnost tohoto mimořádného interaktivního mapového nástroje a zároveň budou diskutovat o budoucích možnostech využití technologie ve studiu historie.
Již dnes online!

https://events.stanford.edu/event/the-future-of-history-discovering-the-past-with-timemap-and-oldmapsonline?fbclid=IwAR1JlcbWM8dsewbNvbnk7iFxcDrzTQLc9HBvU4YpKQip_5FCtXYb8h3DKBA