Skip to main content

Dálkový průzkum Země

Konec podávání přihlášek v druhém kole přijímacího řízení

Blíží se konec podávání přihlášek v druhém kole přijímacího řízení! Termín je stanoven na 14. 7. 2024, takže neváhejte a využijte příležitosti přihlásit se ke studiu na olomoucké geoinformatice! Naši první přijatí studenti se už sešli na katedře během akce Na den geoinformatikem, aby si prohlédli svou budoucí školu. Přidejte se k nim a podejte si přihlášku také – uvidíme se v září! Víc informací naleznete na https://www.prf.upol.cz/zajemci-o-studium/ Pokud jste propásli některé z našich informačních akcí, jako byl například Přírodovědný jarmark minulý týden, nezoufejte! Náš propagační tým vyráží na další univerzitní i mimouniverzitní akce. Nejblíže nás potkáte na stánku Univerzity Palackého na Colours of Ostrava!

Detail zprávy

Nabídka práce ve Zlíně

Jsme Kancelář architekta města Zlína a hledáme geoinformatika, který by doplnil náš dvoučlenný ArcGIS tým a to především o znalosti v oblasti programování ( Arcade, Python..). Nabízená práce je na částečný úvazek, na dva roky, v rámci projektu mezinárodní spolupráce. Preferujeme nástup v září (případně v říjnu) 2024. Částečný home office je možný. Zaměstnavatelem je Magistrát města Zlína. Pokud Vás nabídka zaujala, prosím, pište na tuto e-mailovou adresu: chodurova@kamz.cz

Detail zprávy

Naši katedru navštívili zástupci firmy CBS Nakladatelství

Měli jsme tu čest přivítat zástupce významné česko/slovenské kartografické firmy CBS. Představili jsme jim naši bohatou kartografickou tvorbu, 3D laboratoř a možnosti využití 3D tisku v tyflokartografii nebo modelování prostoru. Nezapomněli jsme taky na technologii eye-trackingu. Na oplátku nám byla představena aplikace Map Explorer, která rozšiřuje statické kartografické produkty o interaktivní složku. Tato návštěva byla výjimečná i tím, že se jednalo o první návštěvu, která k nám doslova přiletěla – a to konkrétně vírníkem! Děkujeme CBS za inspirativní návštěvu a těšíme se na další spolupráci!

Detail zprávy

 

Katedra geoinformatiky je vůdčím pracovištěm v oblasti výzkumu a aplikace bezpilotních systémů (UAS). Na základě nejnovějších vědeckých poznatků, bohatých praktických zkušeností a špičkového vybavení dokážeme reagovat na aktuální požadavky v oblasti pořizování leteckých snímků. Jednou z našich hlavních oblastí zájmu jsou metody rychlého mapování, kde jsou požadovány aktuální snímky v době krizové události (např. povodeň, sesuv, větrná kalamita). Snímkování z různých výšek a pohledů umožňuje získávat data s velmi vysokým prostorovým rozlišením a zároveň při dodržení vysoké geometrické a obrazové kvality snímku. Naše bezpilotní technika, stejně tak jako pracovníci jsou certifikování pro legální provoz v různých aplikačních oblastech. Naše katedra je vybavena špičkovým vybavením pro letecké snímkování:

  • multirotorový systém – Hexacopter XL,
  • motorový paraglide – PIXY,
  • multispektrální kamera – Tetracam ADC,
  • středoformátová fotogrammetrická kamera Phase One,
  • využíváme také letadla Cessna.

Výzkumný tým katedry se v oblasti UAS a dálkového průzkumu Země zaměřuje na témata krajinné ekologie, geomorfologie a archeologie. Díky spolupráci s předními evropskými odborníky můžeme zveřejňovat naše úspěchy v prestižních vědeckých časopisech. Část našich aktivit také směřuje do spolupráce s Českou společností pro fotogrammetrii a dálkový průzkum. Mezi naše projekty s největším ohlasem můžeme zařadit:

  • sestavení metodiky pro UAS fotogrammetrii,
  • využití UAS fotogrammetrie pro hodnocení změn ve fluviální geomorfologii,
  • záchranná archeologie,
  • monitoring mělkých sesuvů,
  • monitoring obnovy lesa s využitím UAS multispektrálních analýz.

 

IMG_9127archeoIMG_0957DSC_6193mozaikaIMG_1521_stitch