Skip to main content

Dálkový průzkum Země

OldMapsOnline s funkcí TimeMap

Připojte se k nám na veřejné spuštění nové generace aplikace OldMapsOnline s funkcí TimeMap pořádané David Rumsey Map Center. OldMapsOnline je aplikace, která umožňuje uživatelům objevovat minulost prostřednictvím více než jednoho milionu digitalizovaných starých map, které lze prohlížet ve 3D a dokonce i s rozšířenou realitou. Komponenta TimeMap v OldMapsOnline umožňuje uživatelům lépe pochopit historický kontext mapy tím, že poskytuje klikatelné informace o lidech a událostech s ní spojených. Během akce představí tvůrce OldMapsOnline Petr Přidal a jeho spolupracovníci bohatou funkčnost tohoto mimořádného interaktivního mapového nástroje a zároveň budou diskutovat o budoucích možnostech využití technologie ve studiu historie. Již dnes online! https://events.stanford.edu/event/the-future-of-history-discovering-the-past-with-timemap-and-oldmapsonline?fbclid=IwAR1JlcbWM8dsewbNvbnk7iFxcDrzTQLc9HBvU4YpKQip_5FCtXYb8h3DKBA

Detail zprávy

Úspěchy našich studentů a nadějných mladých badatelů

Úspěchy našich studentů a nadějných mladých badatelů! Pod vedením doktora Stanislava Popelky dosahují naši studenti vynikajících výsledků. Na Ceně děkana uspěl náš student CDE Joint Master Degree Ruchira, který svou prací ovládl celkovou magisterskou sekci a stal se i celkovým vítězem věd o Zemi. Gratulujeme k tomuto skvělému úspěchu! Naše katedra se pravidelně zapojuje do programu Badatel pro nadané středoškoláky. V letošním roce se jej zúčastnila Julie Dorušáková z Gymnázia v Uničově, která pod vedením dr. Stanislava Popelky pomocí zařízení pro sledování pohybu očí hodnotila volební mapy. ️ Se svou SOČ se zúčastnila okresního i krajského kola, kde v obou kolech získala první místo. Na konci června se zúčastní celostátního finále v Pardubicích. Držíme jí palce!

Detail zprávy

International Spring School on Visualization

Join Us for the International Spring School on Visualization online! Are you ready to advance your skills in geoinformatics and visualization? We are excited to invite students and professionals to our comprehensive spring program, where you’ll learn about mapping and the geography of rural and urban regions, rural-urban dichotomy, urbanization in literature, and 3D (geo) visualizations. When: 22–22 May 2024 Where: Online from Palacký University, Olomouc, Czech Republic Register Now: https://www.geoinformatics.upol.cz/iss/ What to Expect: Expert-Led Workshops: Learn from top experts through hands-on workshops and interactive sessions. Networking Opportunities: Connect with like-minded peers and leading professionals from around the globe. Advanced Learning: Elevate your understanding and practical skills in cutting-edge geospatial technologies. This is a must-know opportunity to enhance your knowledge and impact in geoinformatics. Spots are limited, so please secure your place today! For more details and to register, visit our website: https://www.geoinformatics.upol.cz/iss/

Detail zprávy

Další možnosti mobilit

Neustále posilujeme mezinárodní spolupráci V nedávné době jsme měli tu čest přivítat dva významné hosty – Sabine Hennig z Interfaculty Department of Geoinformatics – ZGIS a Stanislawa Szombaru z Uniwersytet Wrocławski. Kromě toho naši pracovníci navštívili v nedávné době University Of Debrecen , University of Szeged a FH Kärnten – Carinthia University of Applied Sciences (CUAS) ve Villachu. S všemi těmito univerzitami máme podepsané Erasmus smlouvy a naši studenti mohou na jejich základě vycestovat!

Detail zprávy

 

Katedra geoinformatiky je vůdčím pracovištěm v oblasti výzkumu a aplikace bezpilotních systémů (UAS). Na základě nejnovějších vědeckých poznatků, bohatých praktických zkušeností a špičkového vybavení dokážeme reagovat na aktuální požadavky v oblasti pořizování leteckých snímků. Jednou z našich hlavních oblastí zájmu jsou metody rychlého mapování, kde jsou požadovány aktuální snímky v době krizové události (např. povodeň, sesuv, větrná kalamita). Snímkování z různých výšek a pohledů umožňuje získávat data s velmi vysokým prostorovým rozlišením a zároveň při dodržení vysoké geometrické a obrazové kvality snímku. Naše bezpilotní technika, stejně tak jako pracovníci jsou certifikování pro legální provoz v různých aplikačních oblastech. Naše katedra je vybavena špičkovým vybavením pro letecké snímkování:

  • multirotorový systém – Hexacopter XL,
  • motorový paraglide – PIXY,
  • multispektrální kamera – Tetracam ADC,
  • středoformátová fotogrammetrická kamera Phase One,
  • využíváme také letadla Cessna.

Výzkumný tým katedry se v oblasti UAS a dálkového průzkumu Země zaměřuje na témata krajinné ekologie, geomorfologie a archeologie. Díky spolupráci s předními evropskými odborníky můžeme zveřejňovat naše úspěchy v prestižních vědeckých časopisech. Část našich aktivit také směřuje do spolupráce s Českou společností pro fotogrammetrii a dálkový průzkum. Mezi naše projekty s největším ohlasem můžeme zařadit:

  • sestavení metodiky pro UAS fotogrammetrii,
  • využití UAS fotogrammetrie pro hodnocení změn ve fluviální geomorfologii,
  • záchranná archeologie,
  • monitoring mělkých sesuvů,
  • monitoring obnovy lesa s využitím UAS multispektrálních analýz.

 

IMG_9127archeoIMG_0957DSC_6193mozaikaIMG_1521_stitch