Dálkový průzkum Země
O cenu děkana 2025
V pondělí 5. května se uskutečnil další ročník tradiční soutěže O cenu děkana, která dává prostor studentům Přírodovědecké fakulty UP představit výsledky své vědecké práce. Soutěžilo se v šesti sekcích napříč třemi kategoriemi (Bc., Mgr., Ph.D.) a v doplňkové posterové sekci. Akci každoročně podporuje vedení fakulty i soukromé firmy.
Letošní ročník přinesl řadu úspěchů našim studentům:
- Gernot Nikolaus (CDE Joint Master) se stal vítězem magisterské sekce věd o Zemi a zároveň absolutním vítězem sekce, bodoval i v posterové sekci. Josef Myška získal 3. místo.
- Štěpán Čech zvítězil v bakalářské sekci, Vojtěch Svoboda získal 3. místo.
- V Ph.D. sekci obsadil 2. místo Jakub Žejdlík, 3. místo Oldřich Rypl.
Gratulujeme všem soutěžícím i oceněným!
Jarní škola o manipulaci ve vizualizacích dat
Naše jarní škola Seeing Through Lies: Mapping Trust in the Age of Misinformation nabídla pohled na roli map a datových vizualizací v době dezinformací. Akce pořádaná pod záštitou několika odborných organizací přilákala 90 účastníků z 33 zemí. Přednášky, workshopy i diskuze s experty z celého světa ukázaly, jak rozpoznat manipulaci, budovat důvěru v mapy a eticky prezentovat data. Těšíme se příští rok!
https://www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/mezinarodni-jarni-skola-se-venovala-manipulacim-s-daty-ve-vizualizacich/
Nová skripta: Otevřený software a otevřená data – nasazení v geoinformatice
Vydavatelství UP právě vydalo nová učební skripta „Otevřený software a otevřená data – nasazení v geoinformatice“ autorů dr. Nétek, doc. Burian a Mgr. Čepický. Povinná literatura pro všechny studenty, především pak v předmětech KGI/ZAFOR a KGI/SMART :) Kupujte na eshopu vydavatelství za symbolickou cenu 99 Kč (tisk) nebo 69 Kč (iPDF). Zaměstnanci a studenti UP po registraci přes svůj univerzitní e-mail mají na eshopu slevu 15 %.
Anotace: Za poslední roky došlo v oblasti otevřených dat a softwarů k výraznému posunu nejen v technologických nástrojích, ale také v právním a institucionálním rámci, který podporuje sdílení a zpřístupnění dat. Zatímco princip otevřeného softwaru měl své podporovatele a silnou pozici na trhu již desítky let, princip reálných otevřených dat byl dříve spíše teoretickým rámcem (či přáním) a jejich reálné nasazení výhradou jedinců nebo vizionářů. Nesprávně převládá názor, že otevřený software nebo otevřená data dokáží zdarma nahradit drahé komerční řešení, free opravdu neznamená vždy zdarma. Minimalizace finančních nákladů je zpravidla „nejpopulárnějším“ aspektem, nicméně komplexní pohled na problematiku přináší celou řadu dalších, méně významných aspektů. Čtenář těchto skript by se po prostudování měl komplexně orientovat v cílech a principech, správně určit konkrétní pojmy a být schopen analyzovat a porovnat výhody, nevýhody i specifika v případě volby mezi proprietárním a otevřeným řešením. Předkládaná skripta přináší náhled do problematiky primárně určené v kontextu geoinformatiky a příbuzných oborů, nicméně v obecné rovině je text pro všechny zájemce o náhled na principy a fungování otevřeného systému bez ohledu na studovaný obor. Proto neobsahují žádný detailní přehled nástrojů, popis (více či méně zastarávajících) softwarů ani konkrétních návodů či praktických cvičení.
Nový článek o územní analýze Bratislavy
Jak plánovat město efektivně a udržitelně? Nová studie se zaměřuje na analýzu vhodnosti území pro rozvoj v Bratislavě – s důrazem na bydlení, výrobu a skladování, občanskou vybavenost, volnočasové aktivity a městskou zeleň.
Pomocí metodiky Urban Planner autoři kombinují vícekriteriální analýzu s modelováním scénářů, které zohledňují územní a legislativní omezení. Výsledky ukazují, že vysoce vhodných lokalit je málo a téměř třetina města je pro novou výstavbu zcela nevhodná.
Výstupem je pět tematických map, které poskytují přehled o možnostech rozvoje a pomáhají lépe cílit investice i strategická rozhodnutí pro budoucnost Bratislavy.
Článek vznikl ve spolupráci s MIB a je dostupný zde: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17445647.2025.2487457?scroll=top&needAccess=true#abstract
Katedra geoinformatiky je vůdčím pracovištěm v oblasti výzkumu a aplikace bezpilotních systémů (UAS). Na základě nejnovějších vědeckých poznatků, bohatých praktických zkušeností a špičkového vybavení dokážeme reagovat na aktuální požadavky v oblasti pořizování leteckých snímků. Jednou z našich hlavních oblastí zájmu jsou metody rychlého mapování, kde jsou požadovány aktuální snímky v době krizové události (např. povodeň, sesuv, větrná kalamita). Snímkování z různých výšek a pohledů umožňuje získávat data s velmi vysokým prostorovým rozlišením a zároveň při dodržení vysoké geometrické a obrazové kvality snímku. Naše bezpilotní technika, stejně tak jako pracovníci jsou certifikování pro legální provoz v různých aplikačních oblastech. Naše katedra je vybavena špičkovým vybavením pro letecké snímkování:
- multirotorový systém – Hexacopter XL,
- motorový paraglide – PIXY,
- multispektrální kamera – Tetracam ADC,
- středoformátová fotogrammetrická kamera Phase One,
- využíváme také letadla Cessna.
Výzkumný tým katedry se v oblasti UAS a dálkového průzkumu Země zaměřuje na témata krajinné ekologie, geomorfologie a archeologie. Díky spolupráci s předními evropskými odborníky můžeme zveřejňovat naše úspěchy v prestižních vědeckých časopisech. Část našich aktivit také směřuje do spolupráce s Českou společností pro fotogrammetrii a dálkový průzkum. Mezi naše projekty s největším ohlasem můžeme zařadit:
- sestavení metodiky pro UAS fotogrammetrii,
- využití UAS fotogrammetrie pro hodnocení změn ve fluviální geomorfologii,
- záchranná archeologie,
- monitoring mělkých sesuvů,
- monitoring obnovy lesa s využitím UAS multispektrálních analýz.