21 sLET olomoucké geoinformatiky

21 sLET olomoucké geoinformatiky

Kolegové, studenti, absolventi, prostě všichni olomoučtí geoinformatici, 

v září roku léta páně 2022 uplyne přesně 21 let od založení Katedry geoinformatiky na Univerzitě Palackého v Olomouci, se kterou jste spojili kus svého života. Někdo pracoval, někdo studoval, někdo ještě pracuje a někdo pořád ještě studuje. Za těch 21 let se mnoho změnilo nejenom na katedře, ale hlavně v oboru – vědě, v technologiích, ve výuce, ve vybavení, v softwarech, v metodách, v myšlení a v politice.  

Pamatujete si na první kontakt s katedrou? Jak jste přijeli před lety na přijímačky nebo jaký byl první pracovní den na katedře? A co bylo nejsilnějším geoinformatickým zážitkem v Olomouci? První zkouška, státnice, promoce, GISnight, SPODEK nebo společná fotografie s Jackem Dangermondem? 

Nyní máte jedinečnou příležitost nejenom zavzpomínat na vše, co jste v Olomouci prožili, poznat novou tvář katedry, setkat se se současnými studenty i se svými kamarády a absolventy, kteří ve svém srdci a duši nosí otisk olomoucké geoinformatiky. Věříme, že je úžasné seznámit se s jejich profesními osudy, poznat současné studenty geoinformatiky, oprášit staré vzpomínky, zopakovat si geoinformatické desatero a vrátit se na místo činu. 

Katedra geoinformatiky pořádá u příležitosti 21 let svého trvání třetí SLET OLOMOUCKÝCH GEOINFORMATIKŮ, a to v SOBOTU 22. ŘÍJNA 2022. Slet je hromadným srazem všech absolventských ročníků za asistence všech současných studentů. Těšit se můžete i na všechny bývalé a současné učitele. Očekáváme účast až 450 osob. Tradičně je součástí sletu retrooběd ve studentské menze, prohlídka současné katedry a GIS overnightnevázané geoinformatické veselí napříč ročníky a profesemi. 

Přijeďte! Určitě přijeďte!!! Těšíme se, že se rodina olomouckých geoinformatiků slétne do rodného hnízda a nastartuje druhou jednadvacítku let svého života.  

Prosím, zaregistrujte se na adrese https://www.geoinformatics.upol.cz/21let, kde najdete více informací. A pak už jen počítejte dny do 22. 10. 2022, je to přesně 122 dnů nebo 17 týdnů či 5 měsíců. 

 • informujte spolustudenty, nemáme na všechny z vás platné emailové adresy,  
 • přivezte své rodinné příslušníky a pochlubte se svými potomky, 
 • přibalte geoinformatický šátek i ročníkového talismana, 
 • zašlete nám na geoinformatics@upol.cz jakékoli artefakty týkající se vašeho studia – fotky, písemky, taháky, cvičení atd., hodláme z nich udělat výstavu přímo v místě pořádání Sletu, 
 • další informace o SLETu očekávejte na konci prázdnin. 

Za organizační výbor Sletu olomouckých geoinformatiků. 

Vít Voženílek, vedoucí katedry
Jakub Koníček 
Rostislav Nétek 

Detail zprávy

Setkání eye-trakcking výzkumníků na UP

Na katedře proběhlo historický první setkání výzkumníků z Univerzity Palackého využívajících při své práci eye-traking. V případě zájmu o další informace nebo možnosti zapojení se do společného výzkumu kontaktujte stanislav.popelka@upol.cz

Víc o setkání poslal Žurnál UP https://www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/vyzkumnici-debatovali-o-vyuziti-dat-ze-sledovani-pohybu-oci/

Detail zprávy

PhD pozice na NTNU v Norsku

Dostala se k nám zajímavá nabídka z NTNU v Norsku od našich kolegů na PhD pozici. Originální znění zde: 

We have an announcement for a PhD position at the Department of Geography, NTNU. The topic for his PhD is: Using citizen science/spatial statistics/GIS to identify the geography and temporality of costal plastic pollution.

Look here for details: https://www.jobbnorge.no/en/available-jobs/job/227616/phd-candidate-on-the-project-combining-skills-to-identify-the-sweet-spot-to-solve-marine-plastic-pollution-in-norway

Detail zprávy

Pozvánka na výstavu o českých nářečích

 
Rozumíte řeči svých prarodičů, mluví-li nářečím? Zajímá vás, jak odlišná jsou naše nářečí? Chcete se dozvědět víc o životě našich předků a o slovech, která byla součástí jejich mluvy?
 
Navštivte tedy výstavu Kriticky ohrožené jevy našich nářečí ve Vlastivědném muzeu v Olomouci , kterou pořádáme ve spolupráci s dialektologickým oddělením Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR . Kromě množství nářečních map na vás čekají i interaktivní panely, zvukové ukázky, kvízy. a mnoho dalšího! Více se dočtete na stránkách https://ceskanareci.cz/
 

Detail zprávy

 

Katedra geoinformatiky je vůdčím pracovištěm v oblasti výzkumu a aplikace bezpilotních systémů (UAS). Na základě nejnovějších vědeckých poznatků, bohatých praktických zkušeností a špičkového vybavení dokážeme reagovat na aktuální požadavky v oblasti pořizování leteckých snímků. Jednou z našich hlavních oblastí zájmu jsou metody rychlého mapování, kde jsou požadovány aktuální snímky v době krizové události (např. povodeň, sesuv, větrná kalamita). Snímkování z různých výšek a pohledů umožňuje získávat data s velmi vysokým prostorovým rozlišením a zároveň při dodržení vysoké geometrické a obrazové kvality snímku. Naše bezpilotní technika, stejně tak jako pracovníci jsou certifikování pro legální provoz v různých aplikačních oblastech. Naše katedra je vybavena špičkovým vybavením pro letecké snímkování:

 • multirotorový systém – Hexacopter XL,
 • motorový paraglide – PIXY,
 • multispektrální kamera – Tetracam ADC,
 • středoformátová fotogrammetrická kamera Phase One,
 • využíváme také letadla Cessna.

Výzkumný tým katedry se v oblasti UAS a dálkového průzkumu Země zaměřuje na témata krajinné ekologie, geomorfologie a archeologie. Díky spolupráci s předními evropskými odborníky můžeme zveřejňovat naše úspěchy v prestižních vědeckých časopisech. Část našich aktivit také směřuje do spolupráce s Českou společností pro fotogrammetrii a dálkový průzkum. Mezi naše projekty s největším ohlasem můžeme zařadit:

 • sestavení metodiky pro UAS fotogrammetrii,
 • využití UAS fotogrammetrie pro hodnocení změn ve fluviální geomorfologii,
 • záchranná archeologie,
 • monitoring mělkých sesuvů,
 • monitoring obnovy lesa s využitím UAS multispektrálních analýz.

 

IMG_9127archeoIMG_0957DSC_6193mozaikaIMG_1521_stitch