Skip to main content

Eye-tracking pro hodnocení geovizualizace – stáž v Trondheimu

29.7.2016

V červnu 2016 jsem díky podpoře Norských fondů absolvoval dvoutýdenní stáž na katedře geografie Norské univerzity vědy a technologie (NTNU). Dané pracoviště jsem si zvolil proto, že zde působí výzkumný pracovník Tomasz Opach. Ten se zabývá geovizualizací a má rovněž zkušenosti s hodnocením výsledků své práce pomocí technologie eye-tracking.

Během stáže jsme navázali spolupráci, která vyústí ve společný odborný článek zabývající se eye-tracking hodnocením takzvaných polyline glyphs a star glyphs. Cílem výzkumu je zjistit, která z variant je pro uživatele vhodnější a zda se projeví rozdíl v zobrazení glyphů ve formě gridu a jejich umístěním do mapy.

lines

 stars

Kromě tohoto výzkumu jsem se dozvěděl o nástrojích, které Tomasz vytvořil (viewExposed a VisAdapt) a také o systému výuky v Norsku. Zaujaly mě například velmi mírné podmínky pro získání titulu Ph.D. (2-3 recenzované články) a také obrovský rozdíl ve výši doktorandského stipendia mezi Českou republikou a Norskem.

Dále jsem spolupracoval se skupinou Erasmus studentů, kteří byli na stejném pracovišti na stáži a kteří měli za úkol vytvořit interaktivní GPS hru pomocí nástroje WhereIgo.

Clipboard01

Prezentovaný výzkum byl podpořen v rámci programu Norských fondů CZ07, číslo projektu NF-CZ07-INP-5-268-2015. Projekt „Eye-tracking in Geovisualization – Teachers mobility“ si klade za cíl vytvořit vhodné zázemí pro vytvoření úspěšného partnerství na bilatelární a mezinárodní úrovni mezi institucemi a jednotlivci zapojenými do vzdělávací sféry v České republice a v Norsku. Za obsah přednášek a publikací ručí výhradně autor a vydavatel. DZS a Kancelář finančních mechanismů neodpovídají za žádné případné užití dotčených informací.