AGILE PHD SCHOOL aneb jak jsme domluvili Erasmus v Estonsku

AGILE PHD SCHOOL aneb jak jsme domluvili Erasmus v Estonsku

Co jsou letní školy jistě všichni znáte. I my doktorandi ve složení Kuba Koníček, Markéta Beitlová a Radek Barvíř jsme se na jednu takovou nedávno vypravili. A když už na letní školu, tak poslední listopadový víkend a do mrazivého Estonska ❄️😁 Čekal nás týden v univerzitním městě Tartu zaměřený na časoprostorovou geovizualizaci a rozvoj našich výzkumných aktivit. Ubytování a jídlo hrazené, takže nebylo nad čím přemýšlet. Prostě jedeme! 🛫

 

 

 

Pravda, cesta do Tartu není úplně přímočará. V neděli jsme nejprve přeletěli do lotyšské Rigy, kde jsme měli možnost si projít centrum, ochutnat místní likér (Black Balsam), přenocovat a ráno ještě vystoupat na vyhlídku jednoho z mrakodrapů. Následoval pětihodinový přejezd vlakem nekonečnou tajgou do naší cílové destinace. Pomalu jedoucí souprava z doby rozkvětu Sovětského svazu sice netopila a záchod byl zamčený, ale wifi fungovala. Čas od času jsme zastavili u osamoceného stavení uprostřed lesa, vytoupil jeden člověk a jelo se dál. Na hranicích přestupujeme do estonského spoje a krajinou s ubývajícími stromy míříme dále na sever(ovýchod).

 

 

Ještě ten den večer nás čeká prezentace našich témat a seznamovací večírek. Následující 3 dny už pak máme celodenní výukový program s experty, jako jsou Topi Tjukanov z Finska nebo Alexander Kmoch z místní unverzity. Společnost nám po celou dobu dělá také Evelyn Uuemaa, která celou akci řídí. Když říkám celý den, myslím tím, že za světla se ven z univerzity nedostaneme. Ráno a dopoledne tma, večer tma, slunce věčně skryté v mracích (naposledy jsme ho viděli v letadle nad Rigou). Ostatně počasí tu bylo celý týden stejné – zataženo a mráz. To se projevilo hned druhý den, kdy veškeré silnice i chodníky se proměnily v kluziště.

 

 

 

Během večera byl čas i na prohlídku města. Tartu je město zhruba stejně velké jako Olomouc, a je to také estonské univerzitní centrum. Právě díky studentskému životu působí moderním. Zároveň v něm najdete několik historických památek včetně působivých ruin obrovské katedrály. Navštívili jsme ale i městskou část Karlova, kde nám v jedné alternativní hospůdce načepovali Plzeň a za poslechu songů Káji Gotta společně probírali geoinformatické problémy lidstva. Provázel nás místní profesor Taavi Pae – autor čerstvě vydaného prvního estonského národního atlasu, od nějž jsme bez váhání jeden z jinak beznadějně vyprodaných výtisků odkoupili.

 

 

Sebevzdělání ale nebyl jediný cíl naší výpravy. Jelikož se nám prostředí University of Tartu líbilo, rozhodli jsme se sjednat mezi našimi institucemi partnerskou dohodu pro výměnné pobyty Erasmus+, a umožnit tím i dalším studentům strávit semestr v této zajímavé destinaci. Do seznamu výjezdních lokalit tak kromě stálých severských zemí, jako jsou Norsko, Švédsko či Finsko, přibyla tato zajímavá alternativa, která rozhodně stojí za zvážení. K dispozici jsou 2 místa a žádosti můžete podávat už teď. Během akademického roku 2020/2021 si pak v Tartu můžete do sytosti užít jejich podivného jazyka (výuka je naštěstí v angličtině), přátelské atmosféry či všech krás, které tato skrytá perla pobaltí nabízí.

 

 

Radek Barvíř, Markéta Beitlová a Kuba Koníček

 

Detail zprávy

Erasmus nabídky

Máte chuť cestovat, poznávat svět, nové lidi a ještě se přitom něco naučit? 😉 Programy https://erasmusplus.upol.cz/ jsou ideální volbou 🌎 Vyberte si z pestré škály lokalit, napište CV s motivačním listem a podejte si přihlášku 😊 Pozor, dealine je jenom do 12. 2. 2020‼️ V případě dotazů kontaktuje doc. Buriana nebo nás prostřednictvím zpráv.

Detail zprávy

Geoinformatik pro etnologický institut

Zajímavá nabídka práce přišla z Etnologického institutu v Brně. Pokud chcete pracovat na zajímavém projektu s názvem Stopy lidského umu, neváhejte se přihlásit.  Více informací: http://www.eu.avcr.cz/cs/aktuality/Vyberove-rizeni-na-pozici-geoinformatik/

Detail zprávy

Prostorové simulační modelování dopravní dostupnosti

Další kniha na obzoru 👌 V těchto dnech vyšla další monografie s názvem Prostorové simulační modelování dopravní dostupnost z ediční řady Geographica 🌍 Kniha vznikla v širším kolektivu autorů vedené doc. Jiřím Horákem a doc. Jaroslavem Burianem, a kromě jiných se na ní podílela v značné míře dr. Lenka Zajíčková, nebo i prof. Vít Voženílek 🤓

https://geography.cz/prispevek/nova-monografie-v-edici-geographica/?fbclid=IwAR1omCQCXRU6xQgOqeNCo_ygsB41hvLw3wSsYyGZVOGRrtgOL1b95ZIoOzY 

Detail zprávy

 

Katedra geoinformatiky je vůdčím pracovištěm v oblasti výzkumu a aplikace bezpilotních systémů (UAS). Na základě nejnovějších vědeckých poznatků, bohatých praktických zkušeností a špičkového vybavení dokážeme reagovat na aktuální požadavky v oblasti pořizování leteckých snímků. Jednou z našich hlavních oblastí zájmu jsou metody rychlého mapování, kde jsou požadovány aktuální snímky v době krizové události (např. povodeň, sesuv, větrná kalamita). Snímkování z různých výšek a pohledů umožňuje získávat data s velmi vysokým prostorovým rozlišením a zároveň při dodržení vysoké geometrické a obrazové kvality snímku. Naše bezpilotní technika, stejně tak jako pracovníci jsou certifikování pro legální provoz v různých aplikačních oblastech. Naše katedra je vybavena špičkovým vybavením pro letecké snímkování:

  • multirotorový systém – Hexacopter XL,
  • motorový paraglide – PIXY,
  • multispektrální kamera – Tetracam ADC,
  • středoformátová fotogrammetrická kamera Phase One,
  • využíváme také letadla Cessna.

Výzkumný tým katedry se v oblasti UAS a dálkového průzkumu Země zaměřuje na témata krajinné ekologie, geomorfologie a archeologie. Díky spolupráci s předními evropskými odborníky můžeme zveřejňovat naše úspěchy v prestižních vědeckých časopisech. Část našich aktivit také směřuje do spolupráce s Českou společností pro fotogrammetrii a dálkový průzkum. Mezi naše projekty s největším ohlasem můžeme zařadit:

  • sestavení metodiky pro UAS fotogrammetrii,
  • využití UAS fotogrammetrie pro hodnocení změn ve fluviální geomorfologii,
  • záchranná archeologie,
  • monitoring mělkých sesuvů,
  • monitoring obnovy lesa s využitím UAS multispektrálních analýz.

 

IMG_9127archeoIMG_0957DSC_6193mozaikaIMG_1521_stitch