AGILE PHD SCHOOL aneb jak jsme domluvili Erasmus v Estonsku

24.1.2020

Co jsou letní školy jistě všichni znáte. I my doktorandi ve složení Kuba Koníček, Markéta Beitlová a Radek Barvíř jsme se na jednu takovou nedávno vypravili. A když už na letní školu, tak poslední listopadový víkend a do mrazivého Estonska ❄️😁 Čekal nás týden v univerzitním městě Tartu zaměřený na časoprostorovou geovizualizaci a rozvoj našich výzkumných aktivit. Ubytování a jídlo hrazené, takže nebylo nad čím přemýšlet. Prostě jedeme! 🛫

Pravda, cesta do Tartu není úplně přímočará. V neděli jsme nejprve přeletěli do lotyšské Rigy, kde jsme měli možnost si projít centrum, ochutnat místní likér (Black Balsam), přenocovat a ráno ještě vystoupat na vyhlídku jednoho z mrakodrapů. Následoval pětihodinový přejezd vlakem nekonečnou tajgou do naší cílové destinace. Pomalu jedoucí souprava z doby rozkvětu Sovětského svazu sice netopila a záchod byl zamčený, ale wifi fungovala. Čas od času jsme zastavili u osamoceného stavení uprostřed lesa, vytoupil jeden člověk a jelo se dál. Na hranicích přestupujeme do estonského spoje a krajinou s ubývajícími stromy míříme dále na sever(ovýchod).

Ještě ten den večer nás čeká prezentace našich témat a seznamovací večírek. Následující 3 dny už pak máme celodenní výukový program s experty, jako jsou Topi Tjukanov z Finska nebo Alexander Kmoch z místní unverzity. Společnost nám po celou dobu dělá také Evelyn Uuemaa, která celou akci řídí. Když říkám celý den, myslím tím, že za světla se ven z univerzity nedostaneme. Ráno a dopoledne tma, večer tma, slunce věčně skryté v mracích (naposledy jsme ho viděli v letadle nad Rigou). Ostatně počasí tu bylo celý týden stejné – zataženo a mráz. To se projevilo hned druhý den, kdy veškeré silnice i chodníky se proměnily v kluziště.

Během večera byl čas i na prohlídku města. Tartu je město zhruba stejně velké jako Olomouc, a je to také estonské univerzitní centrum. Právě díky studentskému životu působí moderním. Zároveň v něm najdete několik historických památek včetně působivých ruin obrovské katedrály. Navštívili jsme ale i městskou část Karlova, kde nám v jedné alternativní hospůdce načepovali Plzeň a za poslechu songů Káji Gotta společně probírali geoinformatické problémy lidstva. Provázel nás místní profesor Taavi Pae – autor čerstvě vydaného prvního estonského národního atlasu, od nějž jsme bez váhání jeden z jinak beznadějně vyprodaných výtisků odkoupili.

Sebevzdělání ale nebyl jediný cíl naší výpravy. Jelikož se nám prostředí University of Tartu líbilo, rozhodli jsme se sjednat mezi našimi institucemi partnerskou dohodu pro výměnné pobyty Erasmus+, a umožnit tím i dalším studentům strávit semestr v této zajímavé destinaci. Do seznamu výjezdních lokalit tak kromě stálých severských zemí, jako jsou Norsko, Švédsko či Finsko, přibyla tato zajímavá alternativa, která rozhodně stojí za zvážení. K dispozici jsou 2 místa a žádosti můžete podávat už teď. Během akademického roku 2020/2021 si pak v Tartu můžete do sytosti užít jejich podivného jazyka (výuka je naštěstí v angličtině), přátelské atmosféry či všech krás, které tato skrytá perla pobaltí nabízí.

Radek Barvíř, Markéta Beitlová a Kuba Koníček