Ač v dnešní době existuje celá řada možností zobrazení trojrozměrných dat na projekčním plátně nebo monitoru, minimálně 10 % lidí má stále problém takovéto 3D mapy správně interpretovat. Reálný model přináší oproti projekčním metodám možnost reálně si „ohmatat“ území, lépe číst a porovnávat zobrazené údaje. Také snáze vyvolává diskuzi o mapované problematice, zejména u nezainteresovaných lidí.

Proto na Katedře geoinformatiky využíváme metodu 3D tisku pro tvorbu fyzických 3D map ve formě modelů zemského reliéfu a povrchu, sociálních povrchů, 3D tematických map a tyflomap (hmatových map pro nevidomé a slabozraké). Tím však možnosti použití nekončí. Tato technologie nám umožňuje výrobu propagačních předmětů, náhradních dílů za poškozené součástky měřicích zařízení apod.

image001

 

K tisku nám slouží dvojice originálních tiskáren Prusa i3. Díky napojení na Raspberry Pi s webkamerou je možné jejich ovládání a sledování postupu tisku v reálném čase odkudkoli s připojením k síti. Tiskárny Prusa i3 nám umožňují snadnou výrobu nízkonákladových 3D map, která by jinak vyžadovala investování nemalého množství finančních prostředků na jejich výrobu. Studenti mohou navíc u těchto tiskáren s otevřeným designem snadno porozumět, jakým způsobem 3D tisk funguje, a rozvíjet tak své technické znalosti a dovednosti. Máme zkušenosti s tiskem na profesionálních tiskárnách Stratasys, MCOR, MakerBot a dalších. Současně disponujeme i skenovacím zařízeními a aktivně spolupracujeme se společností MCAE Systems.

 

image003

 

Malé mapy a modely o rozměrech základny 10×10 cm vyrábíme nejčastěji z ABS filamentu, u větších modelů do cca 18×18 cm pak používáme takřka výhradně materiál PLA. Prostorově rozlehlá území je možné složit z více „dlaždic“, které lze následně jednoduše slepit do podoby jednoho velkého modelu nebo nechat v rozložitelné formě, např. jako puzzle. Ty pak najdou uplatnění při různých popularizačních akcích, soutěžích a dalších akcích konaných pro studenty i širokou veřejnost.

 

image005