Postup zpracování

V první řadě bylo důležité nastudovat literaturu a odborné práce, zabývající se možnostmi 3D modelování. Proběhlo seznámení se softwarem PhotoScan, později použitým ke generování modelů ze snímků. Nezbytnou součástí příprav k samotnému řešení byl sběr dat. Jelikož z větší části se tato práce týká historických objektů, bylo potřeba navštívit odborná pracoviště, ve kterých jsou podobné materiály uloženy, tedy muzea, archivy a ústavy památkové péče.

Jako první byla k dispozici podkladová data potřebná k vytvoření 3D modelů základů Pevnosti Olomouc. Data ve formě snímků a textových souborů se souřadnicemi vlícovacích bodů bylo nutné nejprve roztřídit. Dalším krokem byla trasformace z původního systému souřadnic S-JTSK do systému WGS 84. Poté následovala fáze generování jednotlivých 3D modelů spolu s odpovídajícími ortofotosnímky.

Další část práce zahrnovala výběr podkladových dat. Z poskytnutých sad Pevnostích plánů Olomouce a leteckých měřických snímků byly vybrány takové, které zachycovaly určitý vývoj v rámci zájmové lokality. Dalším kritériem výběru byla kvalita a detailnost dat. Vybrané LMS byly oříznuty, z důvodu snížení výpočetní náročnosti pro další zpracování a upraven jejich histogram. V následujícím kroku byly snímky i dobové plány georeferencovány a převedeny do souřadnicového systému WGS 84. Aby bylo možné takto upravená data použít v programu SketchUp jako podkladovou vrstvu, musel prostřednictvím aplikace MapTiler proběhnout převod do formátu KML a následný import do Google Earth.

V programu SketchUp tak byly vytvořeny dva modely zobrazující část Bastionové pevnosti a dva modely podniku MILO Olomouc z různých časových období. Budovy průmyslového závodu, které během jeho existence nebyly zrušeny ani nijak pozměněny postačilo vymodelovat pouze jednou a do druhého souboru s modely zkopírovat. Dále byl v programu Photoscan ze série leteckých snímků vygenerován jednoduchý model současného obchodního centra, na základě kterého byl po odměření skutečných rozměrů a výšek vytvořen v prostředí SketchUp model detailnější. V neposlední řadě byla sestavena webová aplikace v prostředí virtuálního glóbu Cesium. Závěrem byla vytvořena videoanimace, představující časový vývoj lokality.

Informace

Ke stažení