Autor: David Čihák
Vedoucí práce: RNDr. Alena Vondráková, Ph.D., LL.M.
Hlavním cílem bakalářské práce byla tvorba tematického atlasu zaměřeného na vybrané demografické charakteristiky na území Česka s využitím dat ČSÚ, existujících prací Katedry geoinformatiky UP a veřejně dostupných dat.
Práce byla rozdělena na teoretickou a praktickou část. V rámci teoretické části byla nejprve sestavena rešerše metod tematické kartografie a existujících kartografických děl. Rešerše taktéž zahrnovala vymezení problematiky demografie. Na základě zadání a teoretické časti práce byl vymezen obsah atlasu. Následně byly pro jednotlivé demografické charakteristiky vybrány vhodné metody vizualizace. Dále byl navržen design atlasu tak, aby výsledné dílo mělo jednotný a ucelený charakter.
Jedním z nejdůležitějších kroků bylo získání a zpracování dat. Největší část tematických dat byla poskytnuta Oddělením informačních služeb krajské správy ČSÚ v Olomouci. Dále byla využita veřejně dostupná data volně dostupná na internetu (např. czso.cz, cssz.cz, ourworldindata.org). Jako podkladová data posloužily vrstvy administrativního členění z datové sady ArcČR® 500. Příprava některých tematických dat proběhla v programu Microsoft Excel z balíku Microsoft Office 365. K propojení tematických a podkladových dat včetně primárního zpracování došlo v softwaru ArcMap ve verzi 10.6 od společnosti Esri z programového balíku ArcGIS for Desktop.
Časově nejnáročnější byla finální kartografická vizualizace a grafická úprava všech částí atlasu. Tyto kroky byly realizovány v prostředí grafického editoru Adobe Illustrator z programové sady Creative Suite 6 (CS6). V tomto programu byly vytvořeny jednotlivé mapové listy, do nichž byly vloženy vyexportované mapy. Tyto mapy zde byly upraveny (např. úprava barev, tak aby odpovídaly barevnému modelu CMYK) a mapové listy byly doplněny o základní i nadstavbové kompoziční prvky.
Posledním dílčím cílem byla kompletace atlasu a následné provedení předtiskové přípravy, které proběhly v softwaru Adobe InDesign. Ten pochází ze stejné programové sady jako program Adobe Illustrator. V prostředí Adobe InDesign byla vytvořena též webová verze atlasu, jež je volně dostupná na webových stánkách této práce.
V průběhu práce byly všechny zásadní kroky konzultovány s vedoucí práce, pracovníky krajské správy ČSÚ v Olomouci a studenty Katedry geoinformatiky UP.
Hlavním výsledkem bakalářské práce je tištěný tematický atlas, s názvem Demografický atlas České republiky. Dílčími výsledky jsou: digitální verze atlasu, poster ve formátu A2 a text práce. Všechny tyto dílčí výsledky jsou umístěny na webových stránkách práce.