Úvod



Není tomu tak dávno kdy světová populace přesáhla hranici sedmi miliard lidí. Nyní, v roce 2020, žije na naší planetě asi 7,75 miliard obyvatel. Tento počet se každým dnem neustále zvyšuje a podle OSN bude v roce 2023 obývat Zemi osm miliard lidí. S lidským pokolením je spjata řada událostí, jakými jsou např. narození dítěte nebo sňatek. A právě těmito událostmi se zabývá demografie, která je na základě jejich evidence zkoumá jako hromadné jevy (Pavlík, 2009). Sledování těchto jevů může odhalit např. vymírání určité populace nebo naopak přelidnění daného území.

Demografická data jsou zrcadlem společnosti. Většina vyspělých zemí se od 60. let 20. století nachází v tzv. druhém demografickém přechodu, který je charakterizován poklesem porodnosti, zvyšováním věku prvorodiček, snižováním sňatečnosti a zvyšováním počtu nesezdaných soužití a narozených dětí mimo manželství. Ani České republice se tento trend nevyhnul, ačkoliv do postsocialistických zemí dorazil později. Možností, jak prezentovat (nejen) demografická data je mnoho. V dnešní uspěchané době je však zapotřebí docílit určité rychlosti a efektivnosti. Jednou z cest může být využití kartografie. Mapa umožňuje sdělit velké množství informací mnohem snadněji a rychleji než některé složité tabulky či grafy.

Tato práce se zabývá vizualizací demografických dat. Jejím hlavním cílem je tvorba tematického atlasu, zaměřeného na vybrané demografické charakteristiky Česka. Jednoduchou a snadnou pochopitelnou formou se snaží prezentovat demografická data České republiky za prvních 18 let 21. století. Výsledný atlas je určený především pro odbornou část veřejnosti a může sloužit jako informativní materiál pro různé úřady nebo může být použit při dalším studiu demografické situace v ČR.

Atlas vybraných demografických charakteristik Česka