Metody



Použité metody
Tvorba bakalářská práce byla zahájena metodou rešerše, která spočívala v prostudování literatury zabývající se kartografií a demografií. Zásadními díly pro tvorbu praktické části se staly Metody tematické kartografie – vizualizace prostorových jevů (Voženílek, Kaňok a kol., 2011) a Mnohojazyčný demografický slovník: český svazek (Pavlík, Kalibová, 2005). V návaznosti na teoretickou část byl vymezen obsah atlasu a navržen design atlasu. Získaná data byla nejprve zpracována v GIS softwaru. Zde byla metodami simplify polygon a smooth polygon zgeneralizována podkladová data. Veškerá data byla zpracována metodami tematické kartografie, především metodou kartogramu, kartodiagramu a kartotypogramu. Vzniklé mapy byly vyexportovány a následně upraveny v grafickém editoru, kde byly uspořádány do jednotlivých mapových listů a doplněny o základní i nadstavbové kompoziční prvky. Nakonec byly veškeré mapové listy uspořádány do jednoho dokumentu. Tím vznikla výsledná maketa atlasu. Poslední fázi představovala předtisková příprava včetně vygenerování výsledného PDF, určeného k publikaci na webových stránkách této práce.

Použitá data
Data použitá při tvorbě atlasu lze rozdělit na dvě části. První z nich tvoří data podkladová. Naprostá většina těchto dat pochází z veřejně dostupné databáze ArcČR® 500 ver. 3.3. Vzhledem k velké podrobnosti geometrie byla data pro potřeby atlasu zgeneralizována pomocí uvedených metod. Ostatní podkladová data byla poskytnuta katedrou geoinformatiky UP. Druhou část tvoří tematická data. Ta byla z velké části poskytnuta krajskou správou ČSÚ v Olomouci. Další data pocházejí z veřejně dostupných zdrojů, jakými jsou např. cssz.cz nebo ourworldindata.org.

Použité programy
Předzpracování tematických dat proběhlo v tabulkovém softwaru Microsoft Excel z balíku Microsoft Office 365. Klíčovým softwarem pro tvoru atlasu byl program ArcMap 10.6 z programové skupiny ArcGIS for Desktop od společnosti Esri. V tomto GIS softwaru proběhlo zpracování naprosté většiny prostorových dat a byly zde vytvořeny základní mapové vizualizace. Neméně důležitými prostředky tvorby této práce byly grafické softwary od společnosti Adobe, konkrétně se jedná o programy Adobe Illustrator CS6 a Adobe InDesign CS6. V prvně zmíněném softwaru byly realizovány výsledné kartografické vizualizace a mapové kompozice. V programu Adobe InDesign byla sestavena konečná podoba makety atlasu, která byla naplněna mapovými listy, vytvořenými v prostředí Adobe Illustrator.

Postup zpracování
Po zadání práce byla provedena rešerše dané problematiky. Ta spočívala v prostudování literatury zabývající se kartografickou tvorbou, demografií a dále byla věnována pozornost existujícím kartografickým produktům znázorňující demografická data. V rámci teoretické části byla vymezena problematika demografie a demografických charakteristik, které byly dále kartograficky zpracovány. Na základě teoretických podkladů byl společně s odborníky z oboru demografie a statistiky vymezen obsah atlasu. Dále byl navržen koncept designu celého atlasu, byly vybrány vhodné metody kartografického zpracování dat a byla zvolena úroveň podrobnosti zobrazovaného území, na kterou budou data zpracována. Po těchto krocích byl sestaven kartografický projekt, na jehož základě vznikla maketa atlasu. V rámci tvorby této makety bylo potřeba nejprve připravit data v tabulkovém editoru, následně byla data kartograficky zpracována v prostředí GIS softwaru, a nakonec provedena výsledná vizualizace v grafickém editoru. Výsledná maketa atlasu byla podrobena verifikaci, po níž následovalo zapracování připomínek. Poslední část postupu práce představovala předtiskovou přípravu, na základě které, bylo vygenerováno PDF určené k publikovaní atlasu na webových stránkách práce ve formátu PDF prohlížečky.

Postup práce

Postup práce
Atlas vybraných demografických charakteristik Česka