Územní plány

V průběhu 20. století byly vytvořeny 4 územní plány města Olomouce. Prvním dokumentem zabývajícím se regulací ploch v Olomouci, je plán Velký Olomouc z roku 1930. Další dokument pochází z roku 1955 a nese název (Směrný územní plán města Olomouce). Třetí územní plán z roku 1985 je označen jako Olomouc – územní plán a konečně doposud platný územní plán z roku 1999 nese název Olomouc - Funkční regulace, limity využití území. V současnosti probíhá příprava tvorby nového územního plánu (dále jen ÚP) za využití územně analytických podkladů pomocí nejmodernějších technologií a metod CAD a GIS včetně online zapojení veřejnosti.

Srovnání územních plánů Olomouce 20. století

ÚP 1930

Nejstarší UP z roku 1930 je z dnešního pohledu velmi jednoduchý. Legenda obsahuje pouze 14 kategorií a chybí zde dnešní charakteristické strukturování stav – návrh – výhled. Zajímavostí je dvojjazyčnost legendy, v českém a německém jazyce.


ÚP 1955

ÚP z roku 1955 je již mnohem složitější, legenda obsahuje mnohem více kategorií. U tohoto územního plánu byla velmi obtížná interpretace, jelikož legenda nebyla úplná ani v souladu s označením na mapě. Při digitalizaci tak bylo nutné použít některé doplňující materiály, popř. určit funkční plochu pomocí srovnávací analýzy s ostatními ÚP.


ÚP 1985

Územní plán z roku 1985 byl již vyhotovený důsledněji a v mnohem podrobnější struktuře. Legenda je uspořádaná a je zde poprvé použito dnes již charakteristické strukturování na kategorie stav – návrh – výhled. Pomocí této struktury bylo možné odlišit stávající a navrhované plochy, což umožnilo vytvářet složitější a přesnější analýzy než u předchzích dvou ÚP.


ÚP 1999

ÚP z roku 1999 je dodnes platný. Narozdíl od předchozích ÚP byl k dispozici v digitální podobě ve formě dgn výkresů. Současný ÚP s sebou nese nesrovnatelně větší množství informací, legenda se vyznačuje obrovskou složitostí, kromě dělení na stav, návrh a výhled je celá legenda rozdělena podle tematických celků. Dále je také vhodné podotknout, že v roce 1985 tvořily územní plán tři lidé, dnes jich je v tiráži uvedeno rovných osmnáct.


Úvod

graph

Cíle

graph

Metody

graph

Územní plány

graph

Výsledky

graph

Závěr

graph

Summary

graph