Cílem diplomové práce je na základě platných územních plánů 20. století zpracovat analýzu vývoje města Olomouce. Výzkum bude proveden především v oblasti prostorové struktury Olomouce a vývoje města pomocí sledování fází urbanizačního procesu ve spojení s územně plánovací praxí.
V průběhu 20. století byly vytvořeny čtyři platné územní plány z let 1930, 1955, 1985 a 1999. Poslední jmenovaný územní plán je stále platný, v průběhu vypracování této práce již probíhala příprava na novém územním plánu Olomouce. Kromě územních plánů, které jsou zásadními podklady pro analýzu, jsou použity i data z jiných zdrojů, především potom údaje o obyvatelstvu ze Sčítání lidu, domů a bytů, nejnovější data zahrnující současné zastavění Olomouce poskytnutá Magistrátem města Olomouce a také informace z terénního šetření, které zachytí charakter městské zástavby.
Při zpracování analýzy je kladen důraz na prostorovou strukturu města a její změny v průběhu 20. století. V této oblasti jsou zdůrazněny především proměny funkční prostorové struktury, kterou je možné dobře sledovat právě na územních plánech. Dalším předmětem analýzy je výzkum urbanizačních procesů, který je zaměřen na sledování současných problémů, především pak suburbanizaci a s ní spojený pojem urban sprawl (neřízené rozrůstání města).
Výsledky výzkumu budou zobrazeny různými metodami vizualizace prostorových dat, mezi kterými budou mít dominantní postavení mapové výstupy, které zachytí všechny sledované jevy a dále bude vyhotoven poster, který přehledným způsobem uvede hlavní teze této práce.