Bjarke Ingels - B.I.G.
Utváření města je závislé na ekonomických, politických, kulturních a společenských faktorech. Právě na prostorové struktuře města a jeho architektuře se nejlépe odrážejí různá období lidských dějin s jejich dobrými i nepříznivými stránkami. Sledování vývoje města je proto nutné pro poučení z naší historie, neboť „ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali.“ (George Santayana).
Tato práce spojuje analýzu vývoje města Olomouce s územně plánovací praxí, čímž propojuje geografii města s územním plánováním, dvě disciplíny, které bez sebe v moderních dějinách nemohou existovat. Územní plánování nejméně od 20. století výrazně ovlivňuje vývoj a prostorové uspořádání měst, výsledky výzkumu urbánní geografie jsou zase nezbytným předpokladem pro vytváření územně plánovací dokumentace.
Analýza vývoje města Olomouce byla uskutečněna na podkladě všech územních plánů platných v průběhu 20. století. Práce předkládá nejen studii změn prostorových struktur v průběhu 20. století s objasněním probíhajících procesů, nicméně se zabývá i současnými problémy rozvoje měst, především potom suburbanizací a s ní spojeným fenoménem „urban sprawl“. Tyto pojmy jsou totiž stále častěji zmiňovány už nejen v odborných článcích, ale i v populárních pořadech a článcích určených pro veřejnost.