Metody a postup prací

Sběr dat

Stěžejními daty použitými v této práci byly územní plány Olomouce 20. století, přesněji z let 1933, 1955, 1985 a 1999. Dále byly použity data obytných ploch k roku 2009 převzatá z Magistrátu města Olomouce a statistická data o počtu obyvatel ze Sčítání lidu domů a bytů v období 1930 – 2001. Mezi další metody sběru dat použitými v této práci patří terénní šetření, v jehož rámci byla pořízena rozsáhlá fotodokumentace, která se stala cenným podkladem při odlišení projevů urbanizace a suburbanizace.

Tvorba geodatabáze územních plánů

Po digitalizaci územních plánů, resp. konverzi dat byla vytvořena jednotná geodatabáze, která obsahuje 4 datasety (podle územních plánů), každý dataset pak obsahuje několik datových vrstev ve formátu shp. Cílem geodatabáze bylo vytvořit úplný obraz všech územních plánů, které je ale možné vzájemně porovnat. Proto musela proběhnout i fáze atributové generalizace, ve které došlo ke sloučení kategorií jednotlivých územních plánů tak, aby bylo možné provádět srovnávací analýzy. Sloučení však proběhlo pouze na úrovni kategorizace, nikoliv geometrické generalizace. Proto je možné geodatabázi využívat na dvou úrovních – jako úplný obraz územních plánů 20. století nebo jako územní plány obsahující jednotnou legendu a umožňující tak celou škálu prostorových analýz.

Analýzy vývoje města

Prostorové analýzy probíhaly v programu ArcGIS 9.2. Vstupními daty byla vytvořená geodatabáze, která obsahovala časovou řadu 4 územních plánů. Tyto územní plány byly nejprve jednotlivě studovány, teprve poté bylo přistoupeno ke srovnávacím analýzám. Důvodem byly značné nejednotnosti ve zpracování územních plánů. Výstupem výzkumu prostorové struktury města jsou mapy územních plánů z každého sledovaného období a jejich podrobný rozbor, dále analýzy změn prostorových struktur Olomouce dokumentující vývoj města v průběhu 20. století s důrazem na obytné funkční plochy, které byly dále jedním ze vstupů pro studium fází vývoje města (především fáze urbanizace a suburbanizace). Kromě samotné geodatabáze územních plánů bylo využito dalších dostupných dat především ze Sčítání lidu, domů a bytů.

Úvod

graph

Cíle

graph

Metody

graph

Územní plány

graph

Výsledky

graph

Závěr

graph

Summary

graph