Závěr


Cílem bakalářské práce bylo představení nástroje Urban Network Analyst, jeho následné testování a provedení analýz v praxi. Druhá část je zaměřena na porovnání analýz prováděných pomocí UNA a alokačních, respektive lokačních analýz. Byl použit software ArcGIS verze 10.1. Výsledky lze rozdělit na dvě části: teoretickou a praktickou. Teoretická část obsahuje popis samotného nástroje UNA, dále problematiku nastavení parametrů. Navíc je doplněna o rešerši popisující současný stav řešené problematiky.

Praktická část je rozdělena na tři části. První částí je manuál pro práci s UNA – tento návod je vytvořen jak v podobě textového dokumentu ve formátu *.pdf, tak ve formě webových stránek. Je tudíž možno pracovat s návodem online. Takto vytvořený návod je součástí webových stránek, které byly vytvořeny jakou součást bakalářské práce.

Ve druhé části byla testována funkcionalita samotného nástroje UNA. Tato část je strukturována dle jednotlivých analýz, které jsou: dosažitelnost, přitažlivost, spojitost, blízkost a přímost. Popis funkcionality se zaměřuje především na dva základní pohledy. První pohledem je ovlivnění výstupů z hlediska různých prohledávaných poloměrů, druhým pak je ovlivnění výsledků na základě použití různé váhy budov. Je důležité si uvědomit, že ne všechny analýzy jsou vhodné pro danou případovou studii z praxe. Ve výsledku však podává UNA komplexní soubor informací o analyzovaném území.

Třetí část obsahuje analýzy, které jsou aplikovány na zvolené případové studie. Na základě konzultace byly zvoleny tyto studie: stavební objekty, budovy magistrátu, dětská hřiště, obchodní centra a sběrné dvory. V této části jsou také popisovány praktické rozdíly mezi výstupy z UNA a nástroji „Buffer“ a „Service Area“. Při analýze budov magistrátu bylo zjištěno, že mají výbornou dostupnost, za předpokladu, že je stanoven poloměr dva kilometry a vyšší. Analýza obchodních center byla zaměřena především na OG Šantovka. U této obchodní galerie bylo zjištěno má výbornou dosažitelnost (je v dosahu více než 9 500 budov při poloměru 3 000 metrů). U analýzy sběrných dvorů, stejně jako u dětských hřišť, nebyl použit nástroj UNA. Oblast byla analyzována pouze nástroji „Buffer“ a „Service Area“. Jedná se o to, že dětská hřiště, respektive sběrné dvory se nachází ve venkovním prostoru, nikoliv v budově, tudíž by analýzy musela proběhnout na základě vrstvy parcel.

Bakalářská práce ukázala, že Urban Network Analyst může mít široké uplatnění jak ve státní, tak soukromé sféře. Je však velice důležité, aby uživatel nejprve otestoval funkcionalitu samotného nástroje. Výsledky a možnosti nastavení parametrů se mohou lišit podle velikosti analyzovaného území. Nemalý vliv má na výsledky analýz také kvalita vstupních dat.


Bakalářská práce

Autor: Jakub Vrkoč

Vedoucí práce:
RNDr. Jaroslav Burian, Ph.D

Logo.png

Katedra Geoinformatiky

Upol_logo Univerzita Palackého v Olomouci


Bakalářská práce ke stažení
© Jakub Vrkoč, Olomouc 2014