3D TISK TYFLOMAP
propojitelných s mobilními zařízeními

POUŽITÝ SOFTWARE

Při výběru softwaru pro zpracování dat byly upřednostňovány opensource programy, a to až do situace, kdy se v jejich funkcionalitě objevily výrazné nedostatky v porovnání s komerčními programy bránící naplnění cílů práce. Pro zpracování geodat byly využity programy QGIS ve verzích 2.12-2.18 a ArcGIS for Desktop ve verzi 10.5. V rámci nich byly instalovány také pluginy pro stažení dat z OSM databáze a vytvoření trojrozměrných dat z ploch.

Pro práci s 3D objekty byly využity počítačové programy 3D Builder ve verzi 12.0 a Blender ve verzích 2.75 a 2.76. 3D Builder je freeware aplikace pro jednoduchou úpravu a opravu 3D modelů vytvořená společností Microsoft Corporation. Program je automatickou součástí instalace operačního systému Windows 10. Blender je opensource software pro 3D modelování, tvorbu 3D vizualizací a animací s širokou škálou nástrojů, podporovaný velkou uživatelskou základnou. Blender nabízí možnost tvorby uživatelských skriptů v jazyce Python pro tvorbu vlastních nástrojů a automatizaci úkonů. Jeho nevýhodou je však netradiční a uživatelsky nepřívětivé prostředí značně odlišné od ostatních programů podobné kategorie.

Pro přípravu 3D dat k tisku byly vytipovány tři možné softwarové varianty, z nichž během práce byly použity pouze dvě. První možností byl freeware slicer MakerBot Desktop ve verzi 3.9.1 pro práci s 3D tiskárnou MakerBot Replicator 2X. Za účelem dosažení lepších výsledků byl posléze preferován placený software Simplify3D 3.1.1 v kombinaci s levnější tiskárnou Poseidon Duo. Úprava textových souborů pro definici rozložení tlačítek v mobilní aplikaci probíhala v textovém editoru PSPad verze 4.5.7. Pro zpracování textové části, diagramů, grafiky a průběžných prezentací výsledků byly dále využity programy z balíčku Microsoft Office a Inkscape.

Logo ArcGIS

ArcGIS for Desktop

Profesionální GIS a kartografický nástroj od společnosti Esri

Logo QGIS

QGIS

opensource GIS software se širokou uživatelskou základnou

Logo 3D Builder

3D Builder

Zdarma dostupný program pro opravu a úpravu 3D modelů od společnosti Microsoft

Logo Blender

Blender

Výkonný opensource program pro 3D modelování, tvorbu animací, 3D náhledů apod.

Logo MakerBot

MakerBot Desktop (MakerWare)

Slicer s nastavením tiskových parametrů pro tiskárny MakerBot

Logo Simplify3D

Simplify3D

Komerční slicer umožňující detailní nastavení parametrů 3D tisku

Logo Word

Microsoft Office

Kancelářský balíček s nástroji pro domácnost i firmy od společnosti Microsoft

Logo Inkscape

Inkscape

Multiplatformní opensource vektorový grafický editor s nativním formátem SVG

Logo PSPad

PSPad

Populární volně šiřitelný freeware univerzální textový editor pro MS Windows

Logo TopStyle Lite

TopStyle Lite

Free verze HTML a CSS editoru pro operační systém Windows