Cíle
Cílem práce je provést návrh a testováním vybrat vhodný postup (série algoritmů) pro výpočet zásoby uhlíku ve 2 základních poolech (nadzemní a podzemní biomasa). Postup bude dominantně využívat analýzu DPZ materiálů. Na počátku bude provedena rešerše vhodných přístupů a algoritmů k řešení problémů. Budou preferovány postupy pracující s multispektrálními daty a senzory, jež poskytují opakovaná data dostupná pro ČR. Následně bude sestaven návrh metodického postupu. Optimalizovaný, s vedoucím konzultovaný, postup prakticky proveden. Data budou zpracována v rozsahu celé ČR pro hlavní vegetační fáze.
Prvním dílčím cílem je získání znalostí a poznatků z již provedených studií podobného charakteru. Na základě těchto teoretických a praktických znalostí je nutné tyto poznatky využít při výběru vhodné metodiky pro stanovení zásob uhlíku.
Dalším velmi důležitým krokem po výběru metody je shromáždění dat. Tato práce je odkázána na práci s daty, které byly získány technickými prostředky, jež jsou součástí dálkového průzkumu Země.
Následuje vlastní řešení, které povede k hlavnímu cíli této bakalářské práce. Zde je velmi důležité vhodným způsobem naložit s daty. Vlastní řešení vyžaduje, na základě získaných poznatku z předchozích studií, selekci těch nejpřesnější z metod. Na konci by měly být získány finální informace o měřeném uhlíku.
Tato práce je také první tohoto druhu v České republice a doposud se nikdo na českém území nepokoušel stanovit obsah uhlíku v biomase pomocí DPZ v měřítku celé České republiky.
Práce je zadána na základě projektu EHP CZ02 CzechAdapt – Systém pro výměnu informací o dopadech změny klimatu, zranitelnosti a území ČR.