květen 2008

Úvod

S rostoucí nadmořskou výškou se sníh stává jedním z rozhodujících faktorů prostředí. Málo známým aspektem ve vztahu sněhové pokrývky a horské vegetace je problematika vlivu zhutněného sněhu na vegetaci, která se může projevovat na lyžařských tratích. [15] Touto problematikou se zabývá grantový projekt VaV/620/15/03 „Vliv rekreačního využití na stav a vývoj biotopů ve vybraných VCHÚ (CHKO Beskydy, Krkonošský národní park, CHKO Jeseníky, Národní park a CHKO Šumava)“, který je spoluřešen na Katedře ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci.

Pro první praktickou část práce tak byly použity šikmé snímky sjezdovky „A“ (severovýchodní svah Petrových kamenů v NPR Praděd) v Jeseníkách z let 2004 až 2007. (Příloha č. 1)

Cílem této části práce bylo vytvořit z dostupných snímků mapu pro každý rok, která zachycuje odtávání sněhové pokrývky v oblasti sjezdové tratě a v okolní oblasti s přirozenou akumulací sněhové pokrývky. Vznikly tak podklady pro podporu botanického výzkumu v CHKO Jeseníky v rámci zmíněného projektu.

Mapy pro rok 2004 a 2005 byly již vytvořeny, avšak aby byla sjednocena legenda na všech mapách, byly tyto mapy vytvořeny znovu – se stejnou legendou, která byla použita pro roky 2006 a 2007.

Druhou praktickou úlohou bylo zpracování klasifikace snímku z družice Landsat, pořízeného senzorem ETM+ v roce 2000.