Klasifikace snímku z Landsatu
Jelikož bylo vhodné v této práci ukázat také monitoring sněhu za pomocí družicového mapování, byl vybrán snímek území kazašského národního parku Katon – Karagaj z družice Landsat. Snímek pokrývá území na styku čtyř států (Kazachstánu, Ruska, Mongolska a Číny).
Ke klasifikaci byl využit již předzpracovaný snímek z bakalářské práce M. Hovorkové (KGI PřF UPOL 2007), který je v surové podobě dostupný na stránkách NASA (https://zulu.ssc.nasa.gov/mrsid/) a který M. Hovorková již převedla z původního formátu MrSID do formátu img a zároveň do souřadnicového systému WGS 84 – zóna UTM 45.
Snímky byly fyzicky uloženy po jednotlivých pásmech, bylo tedy nejprve nutné je spojit do požadované kombinace. To bylo provedeno v Erdas Imagine pomocí nástroje Layer Stack v nabídce Interpreter – Utilities. Výsledkem byl jeden multispektrální snímek ve formátu img. Jako první byla provedena neřízená klasifikace obrazu do 8 klasifikačních tříd pomocí klasifikátoru ISODATA (Classifier – Unsupervised classification). Poté byla provedena řízená klasifikace pomocí klasifikátoru Maximum Likehood. V prvním kroku musely být definovány tzv. trénovací plochy. Těch bylo celkem 28, ale ve své podstatě obsahovaly jen dvě kategorie – sníh a „nesníh“. Tolik jich bylo zvoleno z toho důvodu, že sníh na snímku je značně proměnlivý – mění barvu od bílé, přes namodralou až po našedivělou.
Výsledky obou klasifikací byly v konečné fázi překonvertovány do vektorové vrstvy za účelem lepší vizualizace (viz Příloha č. 12). Řízená klasifikace vyhodnotila jako sníh 1,57krát více plochy než neřízená klasifikace. Pokud za 100 % budeme považovat plochu, kde alespoň jedna z metod vyhodnotila sníh, pak lze říci, že v 61,7 % plochy se řízená a neřízená klasifikace shodovala, 37,1 % bylo vyhodnoceno jen řízenou klasifikací a 1,2 % bylo vyhodnoceno jen neřízenou klasifikací.