HODNOCENÍ KONTINUITY SOCIOEKONOMICKÝCH JEVŮ V ČESKO-POLSKÉM POHRANIČÍ

Úvod

Pojem kontinuální znamená podle stanfordské encyklopedie nepřerušovaný, nepřetržitý souvislý nebo stálý. Tudíž kontinuální entity, nazvané v tomto naučném slovníku kontinua, jsou takové, které se na území vyskytují bez zásadních rozdílů nebo přerušení. Běžně předpokládáme, že prostor a čas jsou kontinuální a někteří filosofové zastávali názor, že všechny přírodní procesy se vyskytují spojitě. Svědčí o tom například Liebnizův aforismus natura non facit saltus - „příroda nedělá skoky“.

Dá se však toto rčení aplikovat i na socioekonomické jevy?

(Dis)kontinuita lidské společnosti je jedním z hlavních témat různých společenských věd. V českých i polských zemí nárůst nerovnoměrnosti zesílil zejména po roce 1989, kdy došlo k pádu komunismu.

Vlivem zvyšování sociálních rozdílů a nejednotných ekonomických podmínek začalo docházet ke zvětšování těchto nepravidelností. Výzkumy, probíhající v tomto geografickém námětu, se zaměřují převážně na hodnocení socioekonomických ukazatelů a jejich prostorové variabilní rozmístění.

O posouzení a vyhodnocení těchto demografických a socioekonomických jevů (v rámci dostupných datových zdrojů pro nejnižší administrativní jednotky), s ohledem na jejich návaznost v daném analyzovaném území, se zabývám v této diplomové práci.

Diplomová práce, Bc. Kateřina SOUKUPOVÁ, Olomouc 2016