Hlavním cílem této práce byla analýza a hodnocení kontinuity vybraných socioekonomických a demografických jevů v česko-polském pohraničí.
V rešeršní části byl vyhodnocen stávající stav zkoumané problematiky s důrazem na přeshraniční spolupráci obou zemí, datové zdroje, společné projekty a byly zmíněny i akademické práce předních českých geografů.
Analytická část se skládala z několika dílčích částí, které společnou syntézou plní účel této diplomové práce. Metodami tematické kartografie byly vizualizovány demografické a socioekonomické ukazatele, porovnány mezi sebou a následně komparativně popsány. Pro lepší pochopení souvislostí v pohraničí bylo vymezeno šest území, vybraných podle rozvojových os, pro které byly vytvořeny profily, které znázorňující (ne)spojitost jevů napříč tímto územím. Další částí práce bylo vytvoření korelační matice pomocí Pearsonova korelačního koeficientu. Díky němu jsou vytvořeny tři skupiny proměnných, které dále vstupovaly do shlukové analýzy a byly klasifikovány do tří až deseti shluků. Nejlepší výsledky vykazovala poslední skupina, a to přesněji v rámci klasifikace na 5 kategorií, kde došlo k expertně zvoleným proměnným.
Po zpracování těchto dat bylo pomocí toolboxu Continuity, který byl vytvořený v ModelBuilderu v prostředí ArcGIS, vizualizováno česko-polské pohraničí. Model se zaměřuje jen na území v určitém okruhu hranic, na shluky dat o velikosti větší než je stanoven limit a na základní statistickou charakteristiku jednotlivých nově vytvořených shluků. Pomáhá tak tedy snadněji znázornit kontinuitu socioekonomických jevů na území obou států.
Diplomová práce obsahuje dvě volné přílohy a to DVD, kde jsou dostupné všechny výstupy praktické části, a poster ve formátu A2.
Diplomová práce, Bc. Kateřina SOUKUPOVÁ, Olomouc 2016