4D modelace geomorfologických procesů v okolí sesuvu Brodská
autor: Lukáš MACUR | vedoucí práce: RNDr. Michal BÍL, PhD.
3D model z terénu
Prvním výsledkem byla naměřená data z terénu. Jedná se o bodovou vrstvu s atributem výšek v systému S-JTSK. Z těchto dat vznikl 3D model části sesuvu a okolí. Byl vytvořen metodou RST v prostředí GRASSu. Je reprezentován rastrem s rozlišením 1 m na pixel a má přiřazenu standardní legendu pro prezentaci výškových dat z GRASSu.
Přílohy: Příloha 6 Příloha 7 Příloha 8 Příloha 9 Příloha 10 Příloha 11 Příloha 12
3D model ze ZABAGEDu
Dalším výsledkem je 3D model z existujících dat ZABAGEDu. Byl interpolován opět metodou RST v GRASSu a je reprezentován rastrem (GRID) s rozlišením 5 m na pixel a má také přiřazenu standardní legendu z GRASSu pro výšková data. Z dalších charakteristik byly vytvořeny orientace svahů, sklon svahů, průměrná křivost a stínování reliéfu pro datum rovnodennosti.
Do výsledných modelů byly také zakresleny působící geomorfologické procesy. Jedná se o oblast starého sesuvu, který je možno v terénu stále ještě podle morfologie rozeznat, a oblast nového sesuvu, aktivovaného v roce 1997. Označen je také náčepní loket a opuštěné údolí načepovaného toku.
Přílohy: Příloha 1 Příloha 2 Příloha 3 Příloha 4 Příloha 5 Příloha 13
4D modelace
Výsledkem 4D modelace je videosekvence znázorňující výše popsanou hypotézu vývoje části zájmového území. Modelována je jen část ovlivněná rozsáhlým holocenním sesuvem. Vývoj okolního terénu, který se sesuvem přímo nesouvisí, je zanedbán.
Videosekvence byla rozdělena do tří souborů. Každý zobrazuje danou problematiku z jiného pohledu. První sekvence je orientována jako pohled z jihu, druhá sekvence jako pohled z ptačí perspektivy, třetí sekvence jako pohled z východu. Sekvence vždy začíná přiblížením zájmového území a dále pokračuje změnou reliéfu s orientačními popisky. Jednotlivá stádia reliéfu probíhají z minulosti do současnosti. Animace končí oddálením celého modelu na pohled, ze kterého začínala.
První skok po začátku animace zobrazuje posun sesuvu z východu do údolí toku Malá Brodská. Sesuv posouvá tok směrem na západ a významně eroduje a modeluje tak své údolí. Další skok označuje mělký tok na protější straně v menším údolí, které je ve vyšší nadmořské výšce. Dalším skokem nastává opět posun sesuvu více do údolí a opětovný posun koryta vodního toku. Posledním skokem je prezentováno načepování toku. Tok posunutý sesuvem načepoval tok na protější straně v mělkém údolí. Je patrný náčepní loket v úhlu 90° a také opuštěné údolí, které je odděleno terénní hranou (wind gap) od údolí druhého toku.
Video je přiloženo k práci na CD-ROM ve formátu AVI s využitím komprese DIVX verze 4.11. Pro případ problému s přehráním jsou na CD-ROM přidány také potřebné kodeky pro systém Windows. V sytému Windows je video testováno v přehrávači Windows Media Player 9 a na systému Linux v přehrávači MPlayer.
AVI (komprese DIVX 6 - kodeky zde nebo na CD přiloženém k práci) Animace - 15 MB
Katedra geoinformatiky | © 2006 UP Olomouc | lupyno@seznam.cz