4D modelace geomorfologických procesů v okolí sesuvu Brodská
autor: Lukáš MACUR | vedoucí práce: RNDr. Michal BÍL, PhD.
Extrémní červencové srážky v roce 1997 aktivovaly řadu starých či dočasně uklidněných sesuvů a vedly ke vzniku nových svahových deformací. Sesouvání výrazným způsobem poškodilo či vážně ohrozilo řadu obytných a hospodářských budov, silnic, železnic, elektrických vedení, telefonních kabelů. Vysoká aktivita svahových procesů tedy ukazuje jejich velký význam při utváření současného reliéfu.
V souvislosti s těmito událostmi se začaly sesuvy u nás systematičtěji mapovat, aby se dalo případně dalším katastrofickým událostem buď předejít, anebo na ně alespoň včas upozornit. Hlavním koordinátorem se stala Česká geologická služba. Vsetínské vrchy jsou jednou z mnoha lokalit, kde mělo sesouvání vliv na charakter současného reliéfu. Z toho také plyne zájem o poznání vývoje těchto jevů v čase a jejich vizualizaci. Toto je jedna z cest, která může pomoci v pochopení faktorů a podmínek, kterými jsou sesuvy ovlivněny. Zároveň poukazuje na následky, které sesuvy způsobují.
Cílem bakalářské práce bylo vytvoření přesného 3D modelu sesuvu Brodská a jeho okolí. S tím souvisel sběr dat pro zahuštění digitálních vrstevnic. Tento sběr byl prováděn přímo v terénu pomocí DGPS a totální stanice. Byl také popsán postup zaměření. Do výsledného modelu byly zakresleny všechny potenciálně i aktivně působící procesy. Dále byl modelován vývoj tohoto území z minulosti do současnosti formou animací - 4D modelace. Zde se nabízela spolupráce s Českou geologickou službou. Byl popsán hypotetický vývoj celého území a vysvětleny souvislosti jednotlivých dějů.
Výstupy jsou zpracovány v textové části bakalářské práce a jsou obsaženy spolu s animací na CD přiloženém k práci.
Katedra geoinformatiky | © 2006 UP Olomouc | lupyno@seznam.cz