Výsledky


V zadání bakalářské práce bylo určeno několik cílů, které byly postupně splňovány.
Výsledky Práce jsou rozděleny na výsledky teoretické a praktické části.

Teoretická část

Teoretická část práce se zabývá metodami geomarketingu, geotargetingu a geofencingu. Dále popisuje všechna data, která se využívají ke geomarketingovým analýzám. Výsledky teoretické části jsou popsány ve čtyřech kapitolách.

První kapitola se zabývá geomarketingem, přesněji definováním metody, potencionálními zákazníky, využívanými analýzami, softwarovými řešeními a geomarketingovým mixem. Začátek kapitoly obecně definuje metodu geomarketingu. Následně je ve čtyřech krocích popsán postup, kterým dochází k identifikaci nových, tzv. „potencionálních“ zákazníků. Jako další jsou popsány a vysvětleny nejvyužívanější geomarketingové analýzy současné doby, jako například analýza umístění, zákazníků, konkurence apod. Dále je popsán vznik geomarketingové mixu, včetně příkladů k jednotlivým složkám mixu. Poslední část kapitoly se zabývá popisem vybraných softwarových řešení a jejich nabídkou. Popsány jsou softwary CleverAnalytics, ArcGIS Business Analyst a RegioGraph.

Druhá kapitola se zabývá geotargetingem, přesněji definicí metody, metodami cílení na zákazníky, metodami lokalizace a nástroji geotargetingu. Začátek kapitoly obecně definuje kapitolu geotargetingu. Dále jsou popsány a vysvětleny hlavní analýzy využívané k cílení na specifické publikum, tzn. dle počasí, polohy, publika. Jako další jsou popsány metody lokalizace, které obsahují souhrn nejpouživatelnějších technologií (GPS, IP, Wi-Fi), využívaných v geotargetingu, pro cílení na specifické publikum. Poslední část kapitoly pak detailně popisuje využívané nástroje pro lokální cílení, jako jsou PPC systémy, tzn. Google Ads, Sklik, Facebook Ads, Instagram Ads a SEO. Tato kapitola obsahuje jak popis funkčnosti jednotlivých systémů, tak jejich možnosti cílení.

Třetí kapitola se zabývá geofencingem, přesněji definicí metody a virtuální ohradou (geofencí). Kapitola obecně definuje metodu geofencingu a poté se zabývá funkčností metody a samotné geofence, která je její hlavní součástí. Mimo to se také zabývá technologiemi, které daná metoda využívá pro cílení na specifické publikum.

Čtvrtá kapitola je samostatná a zabývá se prostorovými daty využívanými při geomarketingových analýzách, přesněji jsou zde definována prostorová data, popsány všechny druhy dat využívaných pro geomarketingové analýzy, jakožto i jejich vizualizace. Začátek kapitoly obecně definuje prostorová data. Dále jsou vyjmenovány všechny využívané druhy dat, včetně všech databází a registrů využívaných k geomarketingovým analýzám. Na závěr byly popsány nejčastější způsoby vizualizace prostorových dat.


Praktická část

Praktická část se zaměřuje na zhodnocení marketingu vybraných geoinformatických, kartografických a geodetických společností a dotazníkové šetření, zabývající se implementací prostorových dat a metod geomarketingu/geotargetingu v geoinformatických, kartografických a geodetických firmách. Následně byla vyhotovena případová studie a studie ilustrující praktické nasazení geomarketingu a geotargetingu v praxi, na příkladu zahraniční a české společnosti. Poslední praktickou částí bylo vyhotovení databáze vybraných společností. Praktická část je rozdělena do tří kapitol.

První kapitola se zabývá zhodnocením marketingu vybraných 63 geoinformatických, kartografických a geodetických společností. Tato kapitola hodnotí využití, aktivitu a účel jednotlivých možností prezentace společností. Hodnocena byla off-line prezentace a online prezentace všech vybraných společností, tzn sociální sítě, web, blog/publikace, účast na akcích.

Druhá kapitola se zabývá dotazníkovým šetřením, které bylo provedeno za účelem zjištění implementace prostorových dat a metod geomarketingu a geotargetingu v marketingu geoinformatických, kartografických a geodetických společností. Kapitola zhodnocuje výsledky šetření provedeného na vzorku 63 společností. Popisuje marketing, využití metod geomarketingu a geotargetingu a prostorových dat, investice do marketingu a primární skupiny uživatelů.

Třetí kapitola se zaměřuje na vypracování studie společností Google Maps a CleverMaps, jakožto i případové studie a ukázky ilustrující praktické nasazení geomarketingu a geotargetingu danými společnostmi v praxi. U každé společnosti byl popsán jejich marketing, nástroje a obchodní operace. Následně byla vytvořena případová studie společnosti CleverMaps pomocí softwaru CleverAnalytics, a ukázková studie Google Maps ilustrující metody geomarketingu a geotargetingu v praxi.