Výsledky

Prvním výsledkem této diplomové práce je kompletní databáze polohy českých železničních tratí od roku 1827 do roku 2022, která obsahuje časové atributy ve formě roku vzniku, elektrifikace, deelektrifikace, ukončení provozu a zániku tratě. Tato databáze byla zkompletována na základě mnoha dostupných zdrojů, kdy bylo nutné ke každé trati dohledat a zaznamenat sledované atributy. Během toho musela být část prostorových dat digitalizována. Tvorba této databáze probíhala v programu ArcGIS Pro. Databáze byla následně exportována do čtyř formátů, konkrétně do formátů JSON, GeoJSON, Shapefile a Esri Geodatabase. Tyto soubory byly následně přidány do archivu ZelezniceCR.zip, který je volně ke stažení na stránkách práce a figuruje jako příloha 1 k této práci.

Druhým, vedlejším cílem práce, bylo provést rešerši dostupných nástrojů pro vizualizaci časoprostorových dat ve webovém prostředí a na základě výsledku vybrat vhodné technologie k hlavnímu výstupu práce, dynamické interaktivní webové mapy. V tomto kroku došlo ke zhodnocení šesti dostupných technologií, které jsou přímo určeny nebo podporují vizualizaci prostorových dat, přičemž hlavním sledovaným porovnávaným atributem byla schopnost tvorby timeslideru s možností dynamické animace průběhu let. Bylo zjištěno, že nejvhodnější technologií pro tvorbu dynamické interaktivní webové mapy s animací průběhu let je knihovna Leaflet.

Druhým hlavním výsledkem diplomové práce je dynamická interaktivní webová mapa Vývoj železniční sítě v Česku. Tato mapa byla postavena na technologii Leaflet a je přílohou 2 k práci. Pro tvorbu webové mapy bylo vybráno a použito šest pluginů, které doplňují její obsah a funkcionalitu. Struktura webové stránky mapy byla definována v souboru zeleznice.html, hlavní funkcionalita a obsah webové stránky a dynamické interaktivní mapy byl definován v JavaScriptovém souboru index.js. Mapa vizualizuje data ze souboru Drahy.geojson. Zdrojové kódy jsou okomentovány přímo v samostatných souborech, a postup tvorby jednotlivých prvků mapy je popsána i v textu práce, který tak slouží jako dokumentace a je možné ho použít při tvorbě podobné webové mapy.

Výsledná webová mapa Vývoj železniční sítě v Česku uživatelům nabízí ucelený vhled do historie železnic u nás. Vývoj je rozdělen do šesti období (kapitol), které přibližuje informační text. Dále je možné měnit zobrazený rok, zobrazit si informace o trati po kliknutí, měnit podkladovou mapu, zobrazit vlastní polohu či vyhledat oblast. Pro vizuální styl mapy bylo vytvořeno celkem sedm ikon.

Mapa je umístěna do webových stránek o práci, které vznikly spolu s posterem ve formátu A2 jako vedlejší výsledek diplomové práce.