Modelování nahodilé těžby dřeva

Nelineární regrese v problematice modelování nahodilé těžby dřeva

Výsledky

Prvním dílčím výsledkem bakalářské práce byla základní charakteristika proměnných v datech pomocí popisné statistiky, za účelem bližšího seznámení se s rozsahem a strukturou poskytnutých dat. Tato část byla zaměřena na grafické porovnání vybraných proměnných porostních skupin dle pěti revírů za období deseti let, z hlediska výsledků základní statistiky. Mimo grafy s porovnání revírů byly dané výsledky zaznamenány i do přehledových tabulek, umístěných v příloze práce. Vztah mezi jednotlivými proměnnými byl zaznamenán v grafickém znázornění korelačního koeficientu, dle jeho těsnosti.

Graf porovnání revíru

Hlavním výsledkem práce byl výpočet predikce kumulativní nahodilé těžby pro všechny sledované porostní skupiny do roku 2025. Zaznamenán byl jako tabulární, grafický, mapový výstup i jako krátké video, vystihující průběh kumulativní nahodilé těžby od roku 1999 do roku 2025.

Predikce 1. revíru

Bakalářská práce byla rozšířena o výsledek rozdělení porostních skupin na oblasti/shluky, které se vyznačovaly podobnými vlastnostmi z hlediska stanoviště, na kterém se nacházely, porostu, který se v dané porostní skupině vyskytoval, procentuálního poškození porostu a činitelů způsobující nahodilou těžbu. Výsledky byly znázorněny pomocí 4 heatmap, podle kterých lze srovnávat vzniklé shluky podle jednotlivých vlastností stanoviště, porostu, poškození a nahodilé těžby.

Nahlédnutí a stažení jednotlivých heatmap je umožněno níže.


Heatmapa dle stanoviště
Heatmapa dle porostu Heatmapa dle poškození porostu Heatmapa dle nahodilé těžby

Výsledkem práce je i poster, který obsahuje mapový výstup predikce kumulativní nahodilé těžby pro rok 2020 i s grafickou vizualizací a dalšími informacemi, zároveň obohacený o znázornění výsledku rozdělení sledovaných porostních skupin na shluky pomocí heatmap.


© Renáta SLEZÁKOVÁ - 2014 -