Modelování nahodilé těžby dřeva

Nelineární regrese v problematice modelování nahodilé těžby dřeva

Cíle práce

Cílem bakalářské práce je zpracovat data o desetiletém pozorování lesního porostu a vyhodnotit na základě doporučených matematicko-statistických metod nahodilou těžbu, která je klíčovým ukazatelem pro modelování poškození porostu. Bakalářská práce bude rozšířena o část zabývající se rozdělením jednotlivých porostních skupin do oblastí s podobnými vlastnostmi, podle které bude možné zjistit vzájemný vztah mezi vlastnostmi porostních skupin.

Práce bude obsahovat teoretickou část zaměřenou na přiblížení pojmu nahodilá těžba, činitelé ji vyvolávající a sepsání krátké rešerše na již využité matematicko-statistické metody modelování nahodilých jevů v lesnictví.

Hlavním cílem práce je, na základě poskytnutých dat zaznamenaných v průběhu deseti let, vypočítat predikci kumulativní nahodilé těžby pro sledované porostní skupiny do roku 2025. Vedlejším výsledkem je rozdělení porostních skupin na shluky podle podobných vlastností, kde byl kladen důraz na zpětnou charakteristiku jednotlivých shluků. Práce se bude také zabývat základní statistikou charakteristikou poskytnutých dat.

Výsledkem práce budou přehledové tabulky a grafy zaznamenávající popis základní statistiky dat, výsledek predikce a charakteristiku vytvořených shluků. Součástí bude poster s mapovým výstupem výsledku predikce a shlukové analýzy. Přiloženo bude i krátké video průběhu nahodilé těžby během sledovaného a predikovaného období.

© Renáta SLEZÁKOVÁ - 2014 -