Modelování nahodilé těžby dřeva

Nelineární regrese v problematice modelování nahodilé těžby dřeva

Úvod

Lesní porost je nedílnou součástí naší přírody a plní funkce, které jsou pro společnost rozsáhlé a nezastupitelné. Svými vlastnostmi a bohatstvím se řadí mezi nepřirozenější ekosystémy, které můžeme na Zemi nalézt. Přístup společnosti však nebyl, není a nebude, vůči lesnímu bohatství, vždy pozitivní. Člověk svými zásahy do přirozeného lesního ekosystému narušuje jeho stabilitu a přispívá ke zvyšování ztrát porostu způsobených náhodnými nežádoucími činiteli.

Sledování jednotlivých porostních skupin, jejich vlastností, výši poškození aj. je důležitou složkou, která vstupuje do mnoha statistických analýz. Jednotlivé statistické analýzy vlastností porostu mohou sloužit nejen pro účely lesního hospodářství, ale také v problematice územního plánování a ochrany životního prostředí.

Náplní práce je zpracovat data o desetiletém sledování porostních skupin v nejvýchodnější části České republiky, okresu Frýdek-Místek a na základě proměnné zaznamenávající výši kumulativní nahodilé těžby, vypočítat predikci nahodilé těžby do roku 2025. Součástí je i rozdělení porostních skupin do oblastí podle podobných vlastností, pro bližší charakteristiku porostních skupin.

© Renáta SLEZÁKOVÁ - 2014 -