MapBox

MMapBox vznikl v roce 2010 a na rozdíl od Leafletu není pouze JavaScriptovou knihovnou, ale celou platformou poskytující přizpůsobitelná mapová řešení. Současná knihovna se nazývá Mapbox GL-JS a funguje jako programovatelná nástavba k MapBox studiu. Za zmínku stojí, že její předchozí varianta – Mapbox.js fungovala přímo jako plugin pro Leaflet, avšak již není dále vyvíjena. Licence, pod kterou uživatel MapBox užívá, je freemium. Zdarma tak dostane nabídku různých funkcí v mapovém studiu, jako přidání a zpracování vrstev, ale i pokročilejší, jako geoprostorové mapování či rozšířenou realitu. MapBox si účtuje až v souvislosti kolikrát je mapa uživatele měsíčně zobrazena, přičemž nabízí 50 000 zobrazení měsíčně zdarma a 50 GB prostoru.
Uživatel, který chce pracovat se svými daty, je musí např. ve formátu GeoJSON nahrát na své stránky MapBoxu. Dále musí přejít do MapBox studia, kde si může vybrat styl mapy, prvky, které do mapy chce a zpracovat si svá data. Připomíná tak stavebnici Merkur nabízející uživateli omezené množství prvků a služeb, nikterak však neomezuje, co s nimi uživatel udělá. Jakmile má uživatel mapu hotovou, v MapBoxu nazývanou styl, může jí buď okamžitě zveřejnit, nebo se na ní odkázat ve svém vlastním HTML dokumentu. Až nyní přichází na řadu možnosti MapBox GL-JS, kdy si uživatel obdobně jako v Leafletu může vybrat připravený script, který naváže na svojí mapu (styl) a data v ní.

Hodnocení

MapBox kombinuje výhody cloudových řešení, kterými je především jednoduchost a rychlost s komplexnějšími nadstavbovými prvky ve své knihovně MapBox GL-JS. Pro tvorbu map u MapBoxu je nutné si založit účet, který je v základní verzi pod licencí freemium, tedy zdarma, ale s omezeným počtem map, které uživatel může vytvořit a bez přístupu ke složitějším funkcím ve Studiu. Naopak všechny prvky z knihovny GL-JS jsou dostupné pod jakoukoliv licencí. Silnou stránkou je také stabilita, funkčnost a podpora, také proto MapBox dodává mapové výstupy pro společnosti Facebook nebo Lonely Planet. Při porovnání čistě MapBox studia s ArcGIS Online lze tvrdit, že zde uživatel může bezplatně vytvořit téměř stejné mapové výstupy. Výhodou je také JavaScriptová knihovna, která je menší než u Leafletu, ale nabízí většinu potřebných funkcí.
Za jistou nevýhodu lze pokládat dvoustupňový proces, který je nutný pro tvorbu mapy s JavaScriptovými funkcemi. V takovém případě nelze vynechat kroky v Cloudu, což by mohlo částečně ulehčit tvorbu. Knihovna totiž nepodporuje implementaci GeoJson souboru přímo do html souboru. Oproti Leafletu pak v knihovně schází víc dynamických prvků, které by mohly mapy zatraktivnit. V neposlední řadě MapBox neumožňuje nastavit liniovým prvkům podélnou orientaci.
MapBox je hráčem na dvou polích. Na straně jedné tvoří konkurenci pro cloudová řešení, které svou kombinací nabídky možností a freemium licence překonává, na straně druhé nedosahuje na JS knihovnu od Leafletu, která překonává MapBox GL-JS svou velikostí. Pokud si autor klade za cíl vytvořit jednodušší mapy ve webovém studiu a za co nejmenších finančních investic, je MapBox Studio solidní volbou. Jako bonus budou mapy připraveny pro vylepšení v podobě JavaScriptové nadstavby. Pokud však autor předem plánuje webovou mapu vytvořit pomocí JavaScriptů, je vhodnější se poohlédnout po jiné knihovně (Leaflet, jQuery) v závislosti na schopnostech autora


Vyhledávání Přepínání vrstev Zoom Sidebar Export dat Timeslider Pop up Hoover efekt Click event
Dostupnost: Ano Ano Ano Ano (API) Ne Ano Ano Ano Ano