ArcGIS Online

Firma Esri byla založena roku 1969 a zabývá se tvorbou GIS software, webových GIS a správou geodatabází. Tato soukromá firma svými produkty celosvětově dominuje trhu v GIS odvětví a udává směr vývoje GIS software. ArcGIS (Desktop / PRO) je hlavním produktem firmy, který byl poprvé vydán v roce 1990. Tento software nabízí uživateli obrovské množství nástrojů pro GIS analýzy, umožňuje tvorbu geodatabází, a především statických map. ArcGIS Online je cloudovou verzí GIS softwaru, uživatel s ní pracuje přes prohlížeč. Oproti desktopovým verzím má omezenou funkcionalitu, ale nejpoužívanější prvky obsahuje.
Novější verze dokáží výslednou mapu publikovat na stránky ArcGIS Online, kde jí uživatel může zveřejnit. Dostane tak zveřejněnou webovou mapu, jejíž data jsou na serverech Esri a uživatel se na ní odkazuje klasickou url adresou. Další možností je mapu dál upravovat, avšak v tomto případě ArcGIS Online uživateli nenabízí téměř nic jiného, než samotný ArcGIS Desktop.

Hodnocení

Hlavní výhodou oproti všem ostatním řešením je možnost GIS analýz. V tomto ohledu produkty od Esri vynikají a i v Online verzi je nabídka různých druhů analýz jako např. prostorového uspořádání či hledání lokalit, avšak žádná z nich není vhodná pro vizualizace migrace. Mezi další výhody se řadí jednoduchost, rychlost, funkčnost či provázanost s desktopovou aplikací. Autoři i s malými GIS znalostmi a bez znalosti skriptovacích a programovacích jazyků jsou zde schopni vytvořit funkční mapu a to za krátký časový úsek. Další výhodou je možnost tvorby vrstev přímo v programu, tedy nemusí být předem připravený GeoJSON či jiný soubor. Nutno zmínit, že aplikace nabízí možnost podélné orientace linií, která je velmi využívaná při tvorbě map migrace. Jako výhodu lze shledat i jazykovou stránku studia, které je kompletně (mimo jiné) v češtině.
Nevýhodou tohoto řešení je jeho koncepce. Největší silou aplikace (desktopové i online) jsou analytické funkce, zatímco vizualizace map pro web, možnosti interaktivity a dynamiky jsou upozaděny. Tento nedostatek se snaží nahradit aplikace ArcGIS StoryMaps a WebAppBuilder. StoryMaps nabízí buďto možnost uskupení série map do příběhu, kterým se dá popsat např. vývoj hranic Evropských států (na podkladu předem vytvořených map např. v ArcGIS Online) nebo prezentaci s doplňujícími mapovými výstupy. Druhá možnost nabízí doplnění mapy o funkčnost, jako např. hledání míst, interaktivní legenda či různé analytické funkce. Ani jeden případ však nebyl autorem shledán jako vhodný pro tuto práci. Další nevýhodou jsou nemalé finanční náklady za tuto aplikaci, které se pro tvorbu jednoduchých map migrace (složité s propracovanými prvky dynamiky vytvořit nelze) rozhodně nevyplatí.
Je potřeba zmínit, že Esri nabízí také API nadstavbu pro tvorbu webových mapových aplikací v podobě ArcGIS API for JavaScript. Na svých stránkách nabízí dokumentaci k desítkám funkcí, které si tvůrce může naimplementovat do své mapy. V rámci funkcí které jsou sledovány touto prací se jedná o timeslider a různé nastavení pop up. Nabízené timeslidery od Esri jsou koncipovány odlišně, než je tomu v případě Leafletu. Uživatel si může vybrat jakkoliv dlouhý časový úsek, navíc je funkce doplněna o dynamický prvke jež spustí animaci průběhu jevu, pro příklad postupu oblačnosti či výskytu seismických otřesů (Obr. 6.1).
Celkově tato aplikace nabízí rychlou tvorbu jednoduchých mapových řešení. Bohužel je dostupná pouze v případě, že má uživatel placenou licenci. Navíc nenabízí o moc více funkcí než Here Studio či MapBox Studio, které jsou funkční pod licencí Freemium. Své možnosti směrem k webovým mapám dohání nabídkou API funkcí, avšak minimum je používáno (dle kapitoly 4.3) v interaktivních webových mapách migrace. Celkově je toto řešení pro uživatele který nemá potřebnou licenci pro používání produktů Esri nevhodné.


Vyhledávání Přepínání vrstev Zoom Sidebar Export dat Timeslider Pop up Hoover efekt Click event
Dostupnost: Ano Ano Ano Ano Ne Ano (API) Ano Ne Ne