Vizualizace migrace v interaktivních webových mapách

Migrace je fenoménem, jež doprovází lidstvo již od jeho samého počátku. Migrace je historií světa, lidé se rodí jako migranti: lidská evoluce je neoddělitelně spjatá se samotným aktem přesouvání se z jednoho místa na druhé a následné adaptace na nové prostředí (King, 2007). Samotné slovo migrace pochází z latinského slova migratio, jako označení pro mobilitu v určitém geografickém prostředí. V posledních letech je studiu lidské migrace věnována čím dál tím větší pozornost, avšak můžeme se setkat také s migrací živočichů, rostlin a v neposlední řadě např. s migrací dat.

Tato Bakalářská práce se zabývá hodnocením metod vizualizace migrace, především ve webovém prostředí.
Cílem práce bylo ověřit možnosti vizulizace migrace v interaktivních webových mapách a následně tyto možnosti zhodnotit. Pro komplexnější výsledky této práce bylo potřeba rešerše a zhodnocení současného stavu analogových a digitálních-statických map. Vytvořené mapy demonstrují možnosti tvorby map tvorby v JavaScriptu (Leaflet), v kombinaci cloudového prostředí s JavaScript API (Mapbox), a čistě v cloudovém prostředí (ArcGIS Online, FlowMap Blue, HERE maps). Všechny mapy jsou vizualizací dat Českého statistického úřadu, kontkrétně z dat o počtu přistěhovalých a vystěhovalých v krajích a okresech za léta 2001 až 2019 a z dat o mezikrajském stěhování mezi léty 2005 až 2017.
Kontrétnější informace a poznatky k hodnocení rešerše, možností vizualizace ve webových map a průběhu práce najdete v textu bakalářské práce.
V záložce Galerie analýz naleznete galerii kategorizovaných digitálních a analogových map. Každé z řešení je kategrizováno a hodnoceno dle sledovaných prvků.
V záložce Výsledné mapy se nachází vytvořené mapy pro potřebu této práce, které jsou rozdělené podle prostředí tvorby. Na každé stránce se nachází také celkové hodnocení daného prostředí.

Analýza metod

Hodnocení metod se skládalo z několika částí. Prvním krokem byl sběr map o migraci. Mapy byly hledány v atlasech, odborných článcích, bakalářských pracech a především ve webovém prostředí. Po nalezení dostatečného počtu příkladů nastalo rozlišovaní metod, kategorizace map. Mapy byly sledovány a hodnoceny z několika různých aspektů, které zahrnují kartografickou, geoinformatickou i uživatelskou část.
U najčastější metody, a to linové, byly vytyčeny další parametry, které byly sledovány, aby následně podle nich mohly být hodnoceny testované software.

Možnosti řešení a hodnocení

Po průzkumu možností vizualizace migrace bylo vybráno pět technologií a knihoven, ve kterých byly vytvořeny případové studie ze stejných dat z Českého statistického úřadu. V textu bakalářské práce je popsán postup při tvorbě jednotlivých map, který může být použit pro budoucí tvůrce jako návod. Výsledné hodnocení technologií je složeno ze dvou pohledů: hledisko výstupu (výsledných map) a hledisko uživatelské (práce s technologií) (viz tabulka níže).
Použité technologie jsou: Leaflet, Mapbox, Esri Online, Here Maps Studio a Flowmap.Blue. V bakalářské práci jsou zmíněny i další možnosti, jako jQuery, D3 a OpenLayers.


Leaflet MapBox ArcGIS Online HERE Maps Flowmap.Blue
Prostředí: Text editor Online studio + text editor Online a desktop studio Online studio Online tvorba bez studia
Možná interaktivita: Vysoká Vysoká Nízká Nízká Střední
Uživatelská náročnost: Vysoká Vysoká Střední Střední Nízká
Výběr barvy: Hex Hex a color ramp Připravené palety Hex a color ramp Výběr stylů
Struktura linie: Nastavitelná Nastavitelná Nastavitelná Nastavitelná Ne
Tloušťka linie: Ano, nastavitelná Ano, nastavitelná Ano, nastavitelná Ano, nastavitelná Ano, automaticky
Počet čar: Jednočarová Jednočarová Jednočarová Jednočarová Jednočarová
Orientace linie: Podélná, směr pohybu Podélná Podélná Ne Podélná
Dynamika: Nastavitelná Nastavitelná Ne Ne Ne
Licence: Free source Freemium Placená Freemium Free source
Výhoda: Počet možností JavaScriptová knihovna Propojenost software Jednoduchost Jednoduchost
Slabina: Komplikovanost Komplikovanost Cena Málo možností Žádná