Aktuální čas: Stránka spuštěna v:
Vizualizace DMR       Vizualizace svahových deformací       Vizualizace eroze      Interaktivní mapa
Úvod

Cíl práce

Metodika

Zhodnocení

Literatura


Mapy

ZHODNOCENÍ

Cílem mé diplomové práce se stala vizualizace potenciálních a aktuálně působících geomorfologických procesů. Přičemž vizualizované byly jen ty procesy, jež aktuálně působí na území zadaného mapového listu ZM10: 25-33-05, ležícího v oblasti Vnějších Západních Karpat v centrální části Vizovické vrchoviny. Konkrétně se jimi staly svahové deformace a také vodní a větrná eroze (ty ostatně představují na území naší republiky převažující geomorfologické procesy, působící také největší ekonomické škody). Součástí práce je i návrh vlastní legendy aktivních a potenciálních svahových pochodů. Ta byla následně využita při jejich výsledné vizualizaci.

Základem pro splnění vytyčených cílů se stalo využití GIS. Nejprve však bylo nutné si obstarat potřebná data. Ta byla poskytnuta ČUZK (ZABAGED, ortofoto) a ČGS (vrstvy sesuvů). Další krok spočíval ve vytvoření výše uvedené legendy a poté jsem již mohl přikročit k tvorbě samotných vizualizací. Hlavním prostředkem pro jejich ztvárnění se stal ArcGIS 9.1. Součástí diplomové práce je i její webová prezentace, obsahující interaktivní mapu svahových deformací na ZM10: 25-33-05.

Základem pro vizualizaci svahových deformací se stala zhotovená legenda a legenda ČGS. Ta je vhodná pro jejich znázornění v mapách 1 : 10 000 (a větších měřítek) a obsahuje značky pro veškeré druhy svahových deformací vyskytujících se v zadaném území. Dalším důležitým prvkem pro vizualizaci daných procesů (hlavně ve 3D) je i DMR. Ten byl vytvořen pomocí volby Hard Breaklines, jež představuje možnost jak co nejpřesněji ve 3D znázornit povrch ve studovaném území. Kvalitní vyhotovení obou výše uvedených elementů je velmi důležité, neboť právě tyto prvky se velkou měrou podílí na výsledném vzhledu velké části výstupů.

Vizualizace svahových deformací proběhla dvěma vzájemně se doplňujícími způsoby, tj. ve 2D a 3D. Vytvořená 2D mapa nám znázorňuje jejich působení a prostorové rozložení ve studovaném území a podává nám tak přehledný a ucelený pohled na tuto problematiku. Samozřejmostí bylo i její doplnění o další prvky (např. stínovaný reliéf) sloužících pro její co nejpůsobivější vzhled. Pro vizualizaci ve 3D jsem však zvolil odlišnou formu. Zde jsem se zaměřil na určitou oblast a v ní provedl následnou 3D vizualizaci. Důležitou roli zde přitom hrálo ztvárnění topografického podkladu, jenž má velký vliv na výsledný vzhled prezentace. K tomuto účelu jsem vytvořil soubor výstupů s nejrůznějším topografickým podkladem ztvárněným s využitím řady možných metod vizualizace.

Dalším vizualizovaným geomorfologickým procesem se staly vodní a větrná eroze. Zde však bylo nutné nejprve pomocí příslušných rovnic provést výpočet jejich hodnot. Důležitý byl ovšem již samotný výběr použitých rovnic. Nakonec se jimi staly USLE a USPED pro vodní erozi a RKPVVE pro erozi větrnou. Vytvořené vizualizace mají opět dvojí formu. Klasické 2D znázornění poskytuje přehled o velikosti a prostorovém rozložení eroze. Z něj můžeme přímo přesně určit velikost daného procesu v jakékoliv zvolené lokalitě. Jeho vhodným doplněním je 3D izometrický pohled. Ten nám, kromě prezentace vizualizovaného procesu, poskytuje další doplňující informace. Třeba z něj můžeme lépe pochopit prostorové rozmístění eroze a sedimentace. Důležitým prvkem se zde stalo i využití ortofota, které je výborným prostředkem k pochopení například vlivu pokryvu zemského povrchu na uvedené procesy. Vzhledem k charakteru těchto dat (gridy pokrývající spojitě celé území) jsou zde možnosti vizualizace topografického podkladu omezenější.

Geografické informační systémy se stále více integrují do širokého spektra informačních systémů. Jejich výstupy jsou ve své podstatě efektivní a velmi perspektivní metodou publikace prostorových dat. Prezentace GIS dat prostřednictvím internetu je další, nikoli poslední, významnou etapou ve vývoji této technologie. Na základě výše uvedených tezí byla vytvořena internetová prezentace této diplomové práce. Tu můžeme rozdělit na dvě části: interaktivní mapu svahových deformací a vlastní webovou prezentaci. Ta obsahuje stěžejní části práce včetně mapových příloh.

Její důležitou součástí je i interaktivní mapa svahových deformací, která využívá technologie ArcIMS. Ta se tak stává dalším příkladem vizualizace svahových deformací (zobrazených s využitím známější legendy ČGS).

A na závěr si dovolím vyslovit naději, že se tato diplomová práce stane inspirací i zdrojem informací pro všechny, kdo se o tuto problematiku, ať už z profesního nebo i jen laického hlediska zajímají.

© Miloslav Žmolík 2007