Aktuální čas: Stránka spuštěna v:
Vizualizace DMR       Vizualizace svahových deformací       Vizualizace eroze      Interaktivní mapa
Úvod

Cíl práce

Metodika

Zhodnocení

Literatura


Mapy

POSTUP ZPRACOVÁNÍ

Základem pro tvorbu této diplomové práce bylo obstarání si potřebných dat pro oblast zadaného mapového listu ZM10: 25-33-05. Ta byla získána ze dvou hlavních zdrojů. Český úřad zeměměřičský a katastrální – ZABAGED (polohopis a výškopis) a barevné ortofoto území. Česká geologická služba – vrstva zmapovaných sesuvů plus jejich stručná charakteristika. Takto získaná data (ve formátu dgn) byla poté převedena do shapefile a rozdělena na jednotlivá témata (vodní toky, komunikace,…)

Pro veškeré počítačové zpracování jsem použil software dostupný na katedře geoinformatiky PřF UP. Jedná se především o produkty firmy ESRI - ArcGIS (vizualizace, úpravy dat,…) a dále ArcIMS (tvorba interaktivní mapy). Pro některé závěrečné úpravy grafických výstupů jsem využil program Corel DRAW 9. Textová část byla napsána v prostředí MS Office 2003.        

Dalším počinem bylo vytvoření vlastní legendy svahových deformací. Při jejím návrhu jsem vycházel z již existující legendy používané ČGS. Protože však standardně dostupná symbologie ArcGIS neobsahuje všechny znaky obsažení v legendě (ČGS i navržená) bylo nutné příslušné symboly zhotovit. K tomu jsem využil program Font Creator. Vytvořené znaky jsem poté importoval do ArcGIS, kde jsem následně vytvořil dva style soubory obsahující znaky použitých legend.

Poté již následovalo vytvoření digitálního modelu reliéfu (DMR). Vstupními daty se staly vrstevnice (ZABAGED), použitým programem ArcGIS 9.1 ArcScene. Takto získaný DMR byl pro co nejlepší prezentaci dále upraven a vizualizován s využitím vhodných palet (podrobněji v stati vizualizace DMR).

Dále již následovala vlastní vizualizace (2D a 3D) svahových deformací. Při ní jsem využil škály vizualizačních nástrojů ArcGIS, zejména množství příkladů znázornění tématického podkladu (např. využití ortofota, stínovaného reliéfu,…). Svahové deformace byly znázorněny legendou ČGS a mnou navrženou.

Vizualizaci eroze byla provedena na základě rovnice USLE a modelu USPED (vodní eroze) a dále Rovnice komplexního posouzení všech vlivů větrné eroze (eroze větrná). K jejich výpočtu však bylo nutné získat další údaje a datové vrstvy. Ty byly získány z nejrůznějších zdrojů. Například vrstva landuse byla vytvořena digitalizací ortofota, převodní tabulky pro BPEJ z webových stránek Mendlovy univerzity (stejně jako hodnoty faktoru C pro USLE), klimatické faktory byly vypočítány na základě údajů ČHMÚ, apod.

Z nich byly následně vytvořeny gridy jednotlivých daných témat. Ty byly posléze dosazeny do příslušných rovnic, aby mohl být proveden vlastní výpočet (podrobněji v příslušných kapitolách). Ten proběhl v prostředí extenze ArcGIS Spatial Analyst. Vlastní vizualizace byla provedena obdobným způsobem jako u svahových pochodů.

Závěrečnou etapou při tvorbě této práce se stalo zhotovení mapových výstupů dosažených výsledků. Rovněž byla vytvořena webová prezentace práce (HTML editor H-Brouczek 2.6.2) a interaktivní mapa. Nástrojem pro její vyhotovení se stal produkt ArcIMS.

© Miloslav Žmolík 2007