ZÁVĚR

Magisterská práce Využití stereoskopické dvojice snímků ve fyzické geografii a geologii byla zpracována na Katedře geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Jejím cílem bylo seznámit autora a posléze čtenáře s problematikou stereoskopie. V praktické části potom se softwarem ERDAS IMAGINE 8.7 a jeho nástroji pro zpracování stereoskopických snímků. Jako modelové území posloužily hnědouhelné Doly Nástup Tušimice.

V teoretické části práce byly vysvětleny základní principy přirozeného i umělého stereoskopického vidění. Byly popsány jeho technické předpoklady a přístroje, které jsou schopny stereoskopický vjem vyvolat. Dále byly vysvětleny fotogrammetrické principy zpracování snímků společně s popsáním jednotlivých fotogrammetrických metod a byly vyzdvihnuty možnosti digitální fotogrammetrie.

Podrobněji byla rozebrána problematika tvorby digitálního modelu terénu a ortofotosnímku jako dvou nejvýznamnějších oblastí využití stereomodelu. Dále byly na konkrétních příkladech ukázány oblasti využití dvojice snímků ve fyzicko-geografickém a geologickém výzkumu, jako např. v hydrologii, pedologii, geomorfologii nebo strukturní geologii. S jejich pomocí byly vymezeny analýzy nejčastěji prováděné na základě stereosnímků, jako jsou měření výškových parametrů, průběh a vývoj reliéfu nebo studium tvaru a rozmístění významných terénních prvků.

V praktické části byl podrobně popsán proces orientace snímků a následné ortorektifikace za pomoci vytvořeného digitálního modelu terénu. Byl vysvětlen postup sestavení stereomodelu, který byl demonstrován vytvořením několika anaglyfů. Na nich byla následně předvedena možnost 3D vektorizace terénních prvků, jako jedna z dalších významných možností využití dvojice snímků. Byl vytvořen vzorový projekt, který obsahuje digitalizované vrstvy terénních hran a komunikací. Byly zmíněny i možnosti 3D vizualizace včetně moderních dynamických metod jako např. průletů nad terénem.

Na závěr práce byl sestaven poster představující možnosti využití stereoskopické dvojice snímků ve fyzické geografii a geologii. Použitá data a výstupy byly k práci přiloženy na volném CD-ROMu. O práci byla vytvořena webová stránka, která byla umístěna na server Katedry geoinformatiky.