DISKUSE

Práce byla určena pro seznámení s problematikou stereoskopie a její aplikací ve fyzickogeografickém a geologickém výzkumu. Jedním z cílů praktické části bylo seznámení se softwarem ERDAS IMAGINE a představení některých jeho funkcí využívaných při stereoskopickém zpracování.

Pro tyto účely byly získány snímky povrchových hnědouhelných dolů od Společnosti důlních měřičů a geologů. Zde se však vyskytly komplikace způsobené rozdílným programovým vybavením tamního pracoviště a pracoviště Katedry geoinformatiky UP.

Vzhledem k charakteru práce a nárokům softwaru ERDAS IMAGINE Katedry geoinformatiky bylo třeba zajistit měřické snímky včetně prvků vnější orientace. Tento úkol se ukázal být ne příliš snadný, jelikož v ČR mnoho subjektů snímky neposkytuje, o to méně zájemcům s omezeným rozpočtem. U vojenského archivu v Dobrušce se navíc objevil ten problém, že požadované informace mohou poskytnout pouze členům resortu ministerstva vnitra. Nakonec se vše potřebné podařilo získat právě u zmiňované Společnosti důlních měřičů a geologů, která ovšem využívá ke zpracování jiný fotogrammetrický software nekompatibilní s formáty ERDASu. Snímky proto nebylo možné správně georeferencovat a nedaly se použít pro sestavení orientovaného stereomodelu. Obnovení prvků vnější orientace muselo být tedy provedeno znovu, tentokrát přímo v ERDASu. Vzhledem k neznalosti softwaru a kvůli absenci geodeticky zaměřených vlícovacích bodů tato fáze trvala poměrně značnou dobu. Na kvalitě sestaveného modelu se to však nijak nepodepsalo a autor se díky tomu mohl seznámit s úkony a postupy, se kterými by za normálních okolností nepřišel do styku.

Jedním z dalších problémů technického rázu bylo omezení způsobené dostupnou výpočetní technikou. Ačkoliv se hardwarové vybavení na Katedře geoinformatiky řadí k těm modernějším, objemy dat zpracovávané v této práci ukázaly, kam až je třeba sáhnout pro pohodlné provádění náročnějších GIS analýz. Pro představu generování DMT (přibližně 3 x 2 km) potřebného pro ortorektifikaci snímků trvalo více než 3,5 hodiny. Jakákoliv práce ve 3D scéně byla v tomto případě prakticky vyloučená.

Generování DMT také potvrdilo předem zmiňovaný fakt o nepřesnostech způsobených objekty na povrchu, jako jsou například budovy nebo stromové porosty. V tomto případě se jednalo mimo jiné o obrovské těžební stroje, které svou výškou výrazně vyčnívají nad okolní terén. Na obrázku č. 19 jsou dobře patrné dva obří jeřáby, jeden přibližně uprostřed snímku modelu a druhý při jeho jihovýchodním okraji.

Co se týče softwaru ERDAS IMAGINE 8.7 a jeho fotogrammetrických nadstaveb Leica Photogrammetry Suite a Stereo Analyst neshledal autor žádné vážné nedostatky. Je patrné, že se nejedná primárně o fotogrammetrický software, ale jeho nástroje jsou poměrně silné a běžného uživatele uspokojí. Jediným nedostatkem, který by stálo za to zmínit, je podle autora absence nástroje pro měření objemu v 3D, který by byl pro účely této práce velice vhodný. Jeho pomocí by se dalo jednoduše měřit např. množství vytěžené horniny, nebo další limity dobývacího prostoru.