Cílem diplomové práce je navržení a praktická realizace expertního systému. Řešení práce je realizováno v produktech společnosti ESRI za použití software ArcView GIS 3.x a nadstavby pro podporu rozhodování Ecosystem Management Decision Support (EMDS) 2.0. Pomocí části EMDS – NetWeaver jsou navrženy oceňovací sítě a následně jsou krajinné segmenty ohodnoceny pomocí systému Assessment v EMDS. Další použité programy v práci jsou USLE 2D a LS converter pro výpočet vstupních dat Univerzální rovnice pro výpočet průměrné dlouhodobé ztráty půdy.
Navržený expertní systém ocení krajinu z několika pohledů – ekologické stability, erozní ohroženosti, retenční kapacity a ekonomické kalkulace krajiny. Ekologická stabilita je počítaná pomocí základních koeficientů ekologické stability. Ohroženost pozemků vodní erozí je posouzená za použití Univerzální rovnice pro výpočet průměrné dlouhodobé ztráty půdy. Retenční kapacita je zhodnocená výpočtem metody čísel odtokových křivek. Ekonomická kalkulace krajiny je řešená pomocí modifikované Hesenské metody. Oceňování probíhá nad daty ve formátu shapefile. Výjimkou je výpočet erozní ohroženosti navržený v rastrovém formátu z důvodu výpočtu části vstupních dat v programu USLE 2D, který pracuje s rastry. Ocenění krajiny pomocí navržených oceňovacích sítí je verifikováno na modelových územích Kobylí, Rakvice a Ždánice v povodí Trkmanky.
Ocenění krajiny expertním systémem založeným v prostředí EMDS se skládá z několika částí, přičemž dílčí kroky lze považovat za jednotlivé výsledky. Výstupem práce je algoritmizované rozhodovací schéma pro oceňování krajinných segmentů, tj. navržená síť v NetWeaver. Dále založená a naplněná znalostní báze krajiny, naplnění této znalostní báze spočívá v propojení oceňovací sítě se vstupními údaji o krajině, a to pomocí datalinků v síti. K propojení se vstupními daty musí být navržený optimalizovaný datový model se sérií reklasifikačních tabulek umožňujících uživateli upravit data do požadované optimalizované datové struktury. Posledním krokem je ocenění krajinných segmentů navrženou sítí v systému Assessment a zobrazení výsledků ve formátu shapefile a grid v EMDS.
Výsledkem ocenění krajinných segmentů je v případě KES tabulka s koeficienty pro jednotlivá území, nejvyšší stabilitu vykazuje modelové území Ždánice. Patřičné výsledky USLE jsou pouze pro Kobylí a Ždánice, přičemž Kobylí má menší ohroženost pozemků potenciální vodní erozí. Výpočtem metody CN křivek bylo zjištěno, že při návrhové srážce 12 mm je výška přímého odtoku nejčastěji nulová. Ocenění krajiny modifikovanou Hesenskou metodou vyjadřuje průměrné náklady na zvýšení hodnoty 1 m2 o jeden ekologický stupeň, částky v hodnocených územích části Kobylí a Ždánic dosahují cen do 800 Kč/m2.
© Petra ROZSÍVALOVÁ | Diplomová práce | Vedoucí práce: RNDr. Vilém Pechanec, Ph.D. | Katedra Geoinformatiky UP Olomouc | 2009