Expertní systém pro oceňování krajiny v prostředí GIS ESRI

Diskuze

Navržený expertní systém umožňuje multidisciplinární pohled na krajinu, která je hodnocena ze čtyř daných hledisek podle zvolených metodik. Vše je možné provést pomocí několika málo vstupních dat (využití území, mapování biotopů ČR podle metodiky NATURA 2000, vrstva bonitovaných půdně-ekologických jednotek, lesní typologie a vrstevnice), které jsou postupně upraveny do požadované struktury a ohodnoceny pomocí systému Assessment v Ecosystem Management Decision Support (EMDS). Díky zdokumentované metodice přípravy dat, navržení jednotlivých závislostních sítí i postupu ohodnocení v systému EMDS lze expertní systém využít i na jiná zájmová území. Stejně tak je možné zapracovat částečné změny, například nahradit stávající shapefile s konstantními hodnotami ve faktorech Univerzální rovnice pro výpočet dlouhodobé ztráty půdy erozí (USLE) za vstupní vrstvu s několika hodnotami. Přesnější výsledek by byl získán např. nahrazením faktoru ochranného vlivu vegetace daty aktuálního využití půdy dle terénního průzkumu, čímž by území bylo rozděleno na několik hodnot.

Práce je především metodická s navržením postupů, jež jsou ověřovány na modelových územích v povodí Trkmanky. Aplikace je zkreslena dostupnými vstupními daty s rozdílnou kvalitou. Příkladem jsou vrstevnice v modelovém území Rakvice, jež jsou na mnoha místech nespojité, vytvořený digitální model proto neodpovídá skutečnosti, což negativně ovlivní výpočet LS faktoru v rovnici USLE. Vstupní data také nebyly ověřovány terénním šetřením.

V práci je několikrát použitá reklasifikace využití území pro odpovídající metodiku, např. zařazení kategorií využití území tak, aby odpovídalo tabulce přiřazení Čísla odtokových křivek nebo přidělení ekologické významnosti jednotlivým kategoriím. Reklasifikace probíhala dle nejlepší úvahy, avšak je možné připustit odlišné začlenění, což ovlivní výsledné hodnoty. Uživatel však může tyto kategorie využití území upravit dle postupů uvedených v textu.

© Petra ROZSÍVALOVÁ | Diplomová práce | Vedoucí práce: RNDr. Vilém Pechanec, Ph.D. | Katedra Geoinformatiky UP Olomouc | 2009