.

Autor práce

Vít Pászto

e-mail: vit_p@volny.cz

Vedoucí práce

Prof. RNDr. Vít Voženílek, CSc.

Konzultant práce

Mgr. Pavel Tuček

Metody

Vzhledem k faktu, že pojem entropie v sobě skrývá (i přes všechny matematické definice) jistou míru abstrakce, tak bylo nutné v první fázi práce na diplomové práci nastudovat potřebnou odbornou literaturu a uchopit správně informační entropii. Mimo potřebného konceptuálního vjemu celého pojmu bylo potřeba osvojit si i základní poznatky matematického aparátu spojeného s teorií informace, entropií a pravděpodobností. Byla tak nastudována literatura pojednávající o teorii informace z matematického i technického hlediska. Odtud pak vycházely teoretické návrhy aplikace entropie na klimatická i jiná data. K samotné entropii ve spojení s geografií, potažmo s kartografií, existuje velmi omezené množství česky psaných publikací. Proto bylo také použito větší množství zahraniční literatury – publikací, článků a referátů – a to jak v tištěné, tak i elektronické podobě. Pramenné dílo C.E. Shannona, publikace M. Battyho, Theila, Toblera, Wilsona, ale také publikace editorů M. Goodchilda, P. Fischera a W. Shi. Byly využity také volně dostupné odborné články pojednávající o užití konceptu entropie v nejrůznějších odvětvích geoinformatiky, či další zdroje informací na internetu.

Geoinformační datovou základnu práce tvoří rastrové vrstvy Atlasu podnebí Česka. Tyto pokrývají celé území České republiky a pro účely této práce byly použity vrstvy území ČR, tak i jednotlivé výřezy různých oblastí ČR.

Téměř veškeré analýzy byly prováděny v prostředí ESRI ArcGIS 9.x. Bylo použito nabízených nadstaveb nad verzí ArcInfo, jako například Spatial Analyst, Geostatistical Analyst, 3D Analyst a dalších. Jednotlivé použití nástrojů je rozvedeno přímo u konkrétních návrhů a realizací řešení entropie na klimatických jevech. Některé úkony, např. transformace souřadného systému, byly prováděny v systému Janitor.

Pro zpracování výpočtu hodnot entropie, relativní entropie a informačního zisku postačoval plně MS Office Excel 2003, pro výpočet testu Anova bylo použito prostředí volně dostupného softwaru R.

Je nutno poznamenat, že výše uvedené činnosti se navzájem prolínaly a jednotlivé mezivýsledky a nové poznatky byly prezentovány odborné veřejnosti na konferencích či formou článků. Takto byl souběžně s tvorbou diplomové práce vytvořen poster Entropie v kartografii a geoinformatice (spoluautor P. Tuček, V. Voženílek) prezentovaný na výroční konferenci ČGS Geografické dny v Liberci v roce 2008. Dále pak byl publikován a přednesen příspěvek On Spatial Entropy in Geographical Data (spoluautor P. Tuček, V. Voženílek) na Sympoziu GIS Ostrava 2009. V době psaní práce jsou v recenzím řízení dva články – Použití entropie při studiu nestejnorodosti geografických jevů (spoluautor P. Tuček, V. Voženílek), Sborník ČGS, 2009, a Informační zisk a entropie v kartografické tvorbě (spoluautor P. Tuček), Kartografické listy 2009,17.