Vedoucí práce: Mgr. Zuzana NĚMCOVÁ

Závěr

Tato diplomová práce shrnuje a popisuje v současné době dostupné klasifikační metody kvantitativních dat v geografických informačních systémech.

Dostupnost metod byla testována v šesti GIS programech. Tři byly komerční (ArcGIS 9.3, Geomeedia Professional 6.0 a AutoCAD Map 3D 2009) a zbylé programy byly open source (GRASS 6.4.0, Qunatum GIS 1.0.1 a uDig 1.1.0-SC3).

Všechny tyto programy byly porovnávány s ohledem na klasifikační metody. Hlavním kritériem byl počet implementovaných metod. Software ArcGIS 9.3 umí pracovat s nejvíce metodami, a to sedmi. Na druhém místě se umístil AutoCAD Map 3D a GRASS se pěti metodami. GRASS je tedy nejlepší open source software pro klasifikaci dat z testovaných programů.

Vhodnost užití metod byla testována pro dvě sady dat s logaritmickým a normálním rozdělením. Metodou bylo vizuální hodnocení klasifikačních metod. To nezaručuje objektivní výsledky, ale je dostatečné pro určení vhodných metod.

Jako vhodné klasifikační metody pro logaritmické rozdělení byly určeny metoda kvantilů a metoda geometrické klasifikace.

Pro vybraná data v normálním rozdělení byla nejlepší metoda kvantilů. Dobré výsledky taky poskytovaly metody geometrické klasifikace a Armstrong-Xiaovo kritérium (Natural Breaks Jenks).

Výsledky ukazují, že pro data v normálním rozdělení je vhodných více metod. Metoda konstantních intervalů byla pro oba druhy dat nevhodná. Tato metoda by byla vhodná pro data v konstantním rozložení.

Dále byla implementována nová klasifikační metoda do ArcGIS 9.3. Byl napsán skript v jazyce MS Visual Basic 6.3. Skript nabízí kromě metod v ArcGIS již začleněné i novou metodu. Ta funguje tak, že tvoří třídy na obě strany od mediánu nebo průměru (podle nastavení). Šířka třídy se směrem od mediánu (resp. průměru) zvětšuje.

Skript s novou klasifikační metodou byl vložen do toolbaru. Celý skript je okomentován v anglickém jazyce. Toolbar a zdrojový kód bude možné stáhnout na webových stránkách magisterské práce, na CD-ROMu na Katedře geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Nejdůležitější ovšem bude možnost stažení v sekci Support na stránkách firmy ESRI (www.esri.com). Na těchto stránkách je možnost stažení mnoha skriptů a je navštěvována prakticky všemi uživateli a vývojáři softwaru ArcGIS z celého světa.