Metody a postup zpracování
1. Studium odborné literatury
Pro naplánování a určení postupu práce bylo nejdříve nutné nastudovat odbornou literaturu. Pro účely této magisterské práce se studovala především kartografické a statistické publikace. Bylo čerpáno jak z české tak zahraniční literatury.
Další nutnou literaturou byly manuály a uživatelské příručky k jednotlivým softwarům. Hlavně k open source produktům, se kterými nebylo tolik předešlých zkušeností. V neposlední řadě byly nastudovány i návody k programování v MS Visual Basic 6.3 a jeho implementace do prostředí ArcGIS 9.3.
2. Výběr SW a dat
Po nastudování odborné literatury se musel vybrat software, u kterého bude testována jeho funkcionalita. Byly vybrány tři zástupci open source programů (GRASS, QuantumGIS, uDig) a stejný počet komerčních GIS softwarů (ArcGIS, AutocadMap 3D, Geomedia), které jsou dostupné na Katedře Geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci.
Když už byl vybraný software, začala se hledat vhodná data. Data se vybírala z datasetu sčítaní lidu, bytů a domů 2001 od Českého statistického úřadu (viz kapitola 4).
Po nainstalování vybraných open source produktů byly vyzkoušeny jejich možnosti klasifikace kvantitativních dat. A na jejich základech byly softwary zhodnoceny.
3. Hodnocení funkcionality SW
Když byly vybrány softwary a data, mohlo se přistoupit k hodnocení funkcionality. Byly využity dvě metody hodnocení první byla jednoduchá binární metoda a druhým verbální hodnocení.
3.1. Jednoduchá binární metoda
Je to základní metoda, kde se hodnotí 1 nebo 0. To znamená, že danou klasifikační metodu lze resp. nelze v programu použít [3]. Z výsledků tohoto postupu je možné rychle určit jaké možnosti má daný software.
Jednoduchost však má i nevýhody. Jednou z nich je,že se programy nedají vzájemně porovnat. Porovnání softwarů je většinou jedním z předpokládaných výstupů. Aby byla tato podmínka splněna, metoda se rozšířila o součet „zásahů“. Zásahem se myslí, že metoda je v softwaru dostupná (binárně 1). Čím byl větší součet, tím se program umístil lépe.
Tato metoda se použila při určení možnosti tvorby kartodiagramů a při dostupnosti klasifikačních metod.
3.2. Verbální hodnocení
Toto hodnocení je vyjádřeno slovním popisem, kdy lze slovně popsat výhody a nevýhody [13]. Je to častá metoda založená na přirozeném názoru hodnotitele. Spočívá ve výčtu kladů a záporů. Toto hodnocení má někdy charakter recenze.
Tato metoda doplňovala předchozí při hodnocení dostupnosti metod klasifikace v jednotlivých programech. [2].
4. Implementace metod do ArcGIS 9.3
Pro implementaci metody byl vybrán software ArcGIS 9.3. Jeho hlavní předností je jeho celosvětové rozšíření. Tudíž nově vzniklý skript bude moci mít široké uplatnění.
Skript je psán v programovacím jazyku Microsoft Visual Basic 6.3. Pomocí tohoto jazyka byl vytvořen toolbar pro software ArcGIS 9.3. Software je popsán v kapitole 6.2.1.
3.4.1. Microsoft Visual Basic 6.3
Podle [8] je Microsoft Visual Basic 6 objektově orientovaný programovací jazyk. To znamená, že programátor může používat velké množství předdefinovaných objektů. Souhrnně se tyto objekty nazývají ovládací prvky (anglicky controls). Každý ovládací prvek má definovány své vlastnosti, metody a události [8].
Vlastnosti se dají definovat programovým kódem. Lze rozdělit do kategorií. Kategoriemi mohou být vzhled, chování, atd.[8]
Metody ovládacích prvků představují činnosti, které daný prvek může vykonávat, případně které mohou být vykonány na něm[8].
Události definované u všech ovládacích prvků zajišťují, že programování v Microsoft Visual Basic se počítá mezi událostmi řízené programování. U každého ovládacího prvku najdeme seznam událostí, které mohou při běhu programu vzniknout v přímém vztahu k tomuto prvku [8].
5. Prezentace práce
Výsledky této práce lze nalézt na několika místech. Vytisknutá průvodní zpráva je k dispozici na Katedře geoinformatiky UP v Olomouci.
Elektronická podoba práce je dostupná na těchto webových stránkách, které byly kvůli tomu vytvořené. Tyto stránky jsou pouze statické a dá se na nich mimo průvodní zprávy stáhnout i projekt s toolbarem pro ArcGIS 9.3.