Vedoucí práce: Mgr. Zuzana NĚMCOVÁ

Úvod

Neustálé se zvyšující pronikání geoinformačních technologií do veřejného i soukromého sektoru má za následek to, že jsme nuceni přijímat a rozhodovat se podle jejich výsledků.

Tyto výsledky musí být srozumitelné pro širokou veřejnost, proto se nejčastěji setkáváme s tabulkami a grafickými výstupy, především mapami.

Mapy mají mnohem větší názornost a je v nich obsaženo více informací. To je důvod, proč jsou nejpoužívanější možností prezentace v geografickém informačním systému (GIS).

GIS zpracovává kvalitativní a kvantitativní data. Kvantitativní data se zobrazují v tzv. statistických mapách. Statistickými mapami se rozumí např. kartogramy a kartodiagramy.

Pro dosažení a ukázání problému nebo jeho řešení je v těchto mapách nutné použít správnou klasifikační metodu. Ta rozhoduje o tom, jak budou data tříděna do kategorií. Metod je velké množství, ale ne všechny ukazují to, co je potřebné zdůraznit. Tím se klasifikační metoda stává nejdůležitější při tvorbě statistické mapy.

GIS softwary se od sebe liší jak svým pracovním prostředím tak i funkcionalitou. To se týká i možností a množství nabídek při tvorbě statistických map.

Tato magisterská práce se snaží ukázat stávající možnosti klasifikace kvantitativních dat ve vybraných GIS produktech. A na příkladu jednoho produktu ukázat, že i uživatel si může doprogramovat další klasifikační metodu.