Diplomová práce, autor: Bohumil Gartner
Samotnému zpracování této diplomové práce předcházelo studium řešené problematiky. Bylo nutné provést bližší seznámení s aktuální situací výzkumu UAV fotogrammetrie v oblasti zemědělství, jak na území Česka, tak i ve světě. Autor práce se musel také seznámit s prostředím a metodami použitého softwaru a nastudovat vhodné nastavení parametrů vstupujících do procesů zpracování snímků fotogrammetrickými metodami.
Nejprve bylo potřeba analyzovat a zpracovat pořízené 2D snímky z UAV zařízení a vygenerovat z nich 3D mračna bodů, ze kterých byly dále odvozeny digitální modely povrchů, ortofoto snímky a 3D modely. K tomuto kroku byl využit software Agisoft Metashape. Vytvořená mračna bodů byla vyexportována do formátu LAS.
Mračna bodů byla následně analyzována v prostředí programu Cloud Compare, kde proběhla jejich filtrace a klasifikace na body terénu a na ostatní body. Filtrovaná mračna bodů a klasifikovaná mračna bodů terénu byla vyexportována ve formátu LAS a opět naimportována do příslušných projektů v Agisoft Metashape. Zde byl z filtrovaných mračen bodů generovaný digitální model povrchu a z klasifikovaných mračen terénních bodů byl vygenerován digitální model terénu. Následoval výpočet výškových modelů plodin (Canopy Height Models), které vznikly odečtením výšek digitálních modelů terénu od výšek digitálních modelů povrchu. U vytvořených výškových modelů byla ohodnocena jejich přesnost za pomocí porovnání odvozených výšek s hodnotami výšek, které byly zaměřeny při referenčním měření.
Výsledné výškové modely plodin byly analyzovány pomocí nástrojů softwaru ArcGIS Pro za účelem výpočtu výškových charakteristik. V programu ArcGIS Pro byly dále analyzovány ortofoto snímky vygenerované v prvním kroku zpracování dat a vyexportované z Agisoft Metashape. Ortofoto snímky sloužili jako zdrojová data pro výpočet vegetačních indexů založených na viditelném spektru (pásmech RGB). Výsledné hodnoty výškových charakteristik i vegetačních indexů byly přepočítány na vzájemně porovnatelné oblasti zájmu, které umožnily zkoumat vztahy a závislosti mezi hodnotami vegetačních indexů a hodnotami výškových charakteristik.
Dílčím cílem práce bylo nalezení algoritmu pro automatickou detekci počtu klasů obilí za využití RGB snímků pořízených UAV. Celý algoritmus byl proveden ve čtyřech krocích pomocí metod obrazové analýzy a pomocí nástrojů, které jsou součástí softwaru ImageJ. Pro účel výběru optimálního nastavení parametrů využitých nástrojů a pro ohodnocení přesnosti detekce algoritmu byly vytvořeny tři testovací oblasti (vzorky). U těchto vzorků proběhlo testování více možností nastavení a porovnání jejich výsledných hodnot s hodnotami počtů manuálního sčítání, které provedl autor této práce.
Schéma pracovního postupu při zpracování snímků pořízených UAV je vizualizováno ve vývojovém diagramu na Obr. 2.5.
© Bohumil Gartner 2020, Katedra geoinformatiky, Přírodověděcká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. | All rights reserved. | Design by TEMPLATED