Závěr
Hlavním cílem bakalářské práce bylo srovnání sociálních povrchů vytvořených vhodnými metodami používaných v socioekonomické geografii pro studium demografických jevů.
Prvním dílčím cílem bylo nastudování dostupné literatury pro dané téma, tento úkol byl důležitou součástí práce, neboť poskytl ucelený přehled o současné situaci v tématice sociálních povrchů.
V teoretické části páce byl definován pojem sociální povrch se zaměřením na demografické jevy, dále byly popsány metody používané pro jejich tvorbu.
V praktické části byly testovány vybrané metody, pro tvorbu sociálních povrchů, samotnému testování předcházel výběr a úprava dat. Pro testování byla vybrána data ve formátu shp. z databáze ArcČR® 500 (verze 3.3). Byla použita geodatabáze s názvem AdministrativniCleneni_v13.gdb. Tato geodatabáze obsahuje všechny úrovně administrativního členění doplněná o statistická data poskytnutá ČSÚ. Patří mezi ně nejen počty obyvatel v jednotlivých územních celcích, ale také informace o věkovém složení, míře nezaměstnanosti nebo počtu narozených a zemřelých. Na těchto datech byly postupně vyzkoušeny interpolační metod IDW a Kriging. Jelikož ArcMap od společnosti ESRI nenabízí žádný nástroj pro tvorbu sociálního povrchu metodou Pycnophylactic Interpolatin, byl v rámci bakalářské práce napsán skript v Pythonu a sestaven model v ModelBuilderu, který nám daný povrch vytvoří. Poté proběhl stejný postup jako u předchozích metod. Praktickou část uzavřela tvorba výsledných sociálních povrchů a jejich následné srovnání.
Na závěr práce byl sepsán text a splněny všechny formální náležitosti podle zadání práce. Celá práce (text, přílohy, výstupy, zdrojová a vytvořená data) je k nahlédnutí jako volná příloha v digitální podobě na DVD.
Součástí práce je webová stránka, která je umístěna na webu Katedry geoinformatiky Univerzity palackého, další částí bakalářské práce je nástěnný poster, který je k dispozici jako volná příloha práce nebo v digitální podobě na DVD.
Všechny hlavní i vedlejší cíle práce byly splněny.