Frekvence využívání mapových metod
na mapových portálech

autor: Rostislav NÉTEK | vedoucí práce: Doc. RNDr. Jaromír KAŇOK, CSc.

Úvod

Žijeme v době kdy si už málokterý člověk dokáže představit život bez počítače a potažmo internetu. Rozvoj digitálních technologií je nezastavitelný a digitální revoluce zasáhla celý svět bez ohledu na náboženské, sociální či politické postavení. I když se momentálně kartografie v původním slova smyslu zrovna nevyhřívá u veřejnosti na výsluní popularity, u jedné z její části, digitální kartografie, je tomu přesně naopak. Konkrétně internetová kartografie se dnes velmi dynamicky rozvíjí, navíc je pravděpodobné, že za několik let se budou v běžném životě lidí namísto tradičních tištěných map, používat veskrze mapy digitální, které si bude uživatel prohlížet nejen v osobních počítačích, ale i v osobních prohlížečích založených na podobném principu jako jsou dnes PDA či mobilní telefony, které by mohly být vzájemně propojeny bezdrátovým připojením. I přesto, že tato oblast prožívá značný boom a v brzké budoucnosti se v tomto oboru zajisté uplatní nejeden absolvent oboru Geoinformatika, je výuka této části kartografie, až na několik výjimek, téměř ignorována a odsouvána do pozadí.


Je nutné si uvědomit, že rozvoj internetu je až neuvěřitelně rychlý. To co platí dnes, nemusí platit zítra, natož za rok, a pokud v tomto oboru nepůjde člověk zároveň s vývojem, za tři - čtyři roky bude ztráta již nedostižná. V problematice mapových portálů na internetu se skrývá obrovská perspektivista, neboť se stále zvětšujícími se objemy dat, ale zároveň jejich rychlejšímu přenosu, má již nyní každý větší vyhledávač typu Google, Yahoo či Seznam má v „nabídce“ vlastní mapovou aplikaci. Když pomineme tyto megaportály, za jejichž aplikacemi stojí týmy stovek lidí, přibývají také stále nové a nové mapové aplikace u menších subjektů. Nejedna z nich je však „šita horkou jehlou“ a i když jsou po stránce technologické zpravidla v pořádku (jelikož bývají povětšinou vytvářeny pouze informatiky-programátory) po stránce kartografické většinou nesplňují základní pravidla. A právě zde je ideální místo pro absolventa Geoinformatiky, který v aplikacích podobného typu skloubí jak požadavky na kartografickou přesnost a správnost, tak pokročilou informatickou gramotnost a může být tedy leadrem týmu jednotlivých odborníků při vytváření projektu mapového portálu.


Proto by tato práce mohla alespoň částečně zacelit mezeru na poli korektní kartografické tvorby internetových map a díky rozsáhlé databázi mapových portálů posloužit i jako zdroj alternativ a zajímavostí k nejpoužívanějším mapovým portálům.