Frekvence využívání mapových metod
na mapových portálech

autor: Rostislav NÉTEK | vedoucí práce: Doc. RNDr. Jaromír KAŇOK, CSc.

Návrh "ideálního" mapového portálu

Otázka návrhu ideálního mapového portálu by se samozřejmě dala rozvést do rozsahu celé samostatné práce, nicméně v této kapitole je v krátkosti teoreticky nastíněn mapový portál který by využíval v současnosti nejlepší dostupné metody a funkce.


Činitelem mající největší vliv na výsledný stav takového portálu je jeho zaměření. Pokud vezmeme v potaz oblast veřejné správy, z funkčního a obsahového hlediska by bylo ideální kombinací sloučit Portál veřejné správy s portálem IZGARD, samozřejmě s eliminací „zdvojených“ dat. Pokud by se tento myšlený portál doplnil o vícero demografických dat a podařilo se jej propojit s kompletní databází Katastru nemovitostí, zbývalo by se zaměřit jen na atraktivnější vzhled a celkovou kompozici portálu, která by však mohla vycházet ze zajímavě řešené nabídky vrstev a funkcí Portálu veřejné správy. Po kartografické stránce by bylo jediným úkolem zaměřit se více na atraktivnější provedení některých metod podle globálních trendů – např. více využít metody kartogramu pro doplněná demografická data, užití méně výrazných barev pro odlišení areálů, či v některých zbytečných případech nahrazení metody rastru metodou barev pro kvalitativní odlišení areálů.


V případě komerční portálů zaměřených především na turistický ruch je řešení otázky ideálního portálu mnohem jednoduší, protože již jeden prakticky existuje. Samozřejmě se jedná o již několikrát zmíněný Google Maps, který je jak po funkční tak po kartografické stránce světovou špičkou. Jediné v čem zaostává je podrobnost obsahu, které je však dáno celosvětovým rozsahem. Pokud bychom však sloučily technologie Google Maps s obsahovou podrobností dat z portálů Mapy.cz či Amapy.cz a následně provedli několik úprav pro specifické požadavky a zvyklosti jednotlivých států (např. diakritika pro alfanumerické bodové znaky, zobrazení náměstí areálovým znakem apod.) výsledkem by byl zcela fenomenální mapový portál.