Frekvence využívání mapových metod
na mapových portálech

autor: Rostislav NÉTEK | vedoucí práce: Doc. RNDr. Jaromír KAŇOK, CSc.

Diskuze

Při řešení této práce se vyskytlo několik problémů. Největším z nich bylo vytvořit vhodnou klasifikaci dělení mapových metod pro následné zhodnocení. Pokud neexistuje vhodné rozdělení, tak jako tomu bylo v tomto případě, každá podobná práce je více či méně ovlivněna subjektivním pohledem autora. I když byl prvek subjektivismu co nejvíce eliminován diskuzí s odborníky na dané téma, největším nedostatkem této práce by mohla být „napadnutelnost“ užité klasifikace mapových metod. Bohužel v současnosti je odborná stránka internetových map ve srovnání s klasickými mapami značně opomíjena a tudíž se ani nelze řídit nějakými předpisy či konvencemi, které by brali přesně v potaz specifika internetových map. Prakticky tak neexistuje 100 % správná varianta. Je tedy dost možné, že tuto práci, resp. její postup a metody jeden odborník ji nepřijme a podrobí tvrdé kritice, zatímco jiný ji uzná. Naopak tento problém lze obráceně chápat i jako pozitivum práce, kdy se autor dokázal vypořádat se vzniklou situací. Zda-li více či méně úspěšně ukáže až čas a praktické využití této práce.


Samozřejmě největší prostor byl věnován stěžejnímu cíli, tedy vyhodnocení frekvence využívání mapových metod na mapových portálech, ale práce podává spíše komplexní průřez sledovanou problematikou, než detailní analýzu konkrétních problémů. Každý z dílčích cílů by se dal samozřejmě rozvést do rozsahu celé práce, ale objektivně lze říci, že všechny vytyčené cíle byly splněny, ať už analýza, vyhodnocení metod či návrh ideálního portálu.


Tato bakalářská práce by kromě svého hlavního cíle, mohla posloužit také jako základ pro další práce řešící ve výuce často opomíjenou problematiku mapových portálů. Jak technologická, tak odborně-kartografická stránka mapových portálů se neustále vyvíjí a proto by mohlo být zajímavé vytvořit obdobné zhodnocení po uplynutí jistého časového horizontu a v budoucnu je porovnat se současnými výsledky.


Pro čtenáře „nekartogafa“ však zajisté práce bude mít využití, alespoň jako dostatečně obsáhlý seznam alternativních mapových portálů a informací o nich.