Úvod

obrazek Název práce: Orientační plán ZOO Olomouc
Autorka práce: Petra MORKESOVÁ
Vedoucí práce: Ing. Zdena DOBEŠOVÁ, Ph.D.
Katedra geoinformatiky
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

“ A good map is both a useful tool and a magic carpet to far away places ”


- New York Times

S orientačními plány se lidé setkávají v podstatě každý den, ať už se jedná o informační tabule na úřadech, v dopravních prostředcích, obchodních centrech, či letáky rozdávané během kulturních akcí (výstav, festivalů apod.). Jedná se vlastně o tematické mapy určené široké veřejnosti, které slouží k rychlé orientaci uživatele ve většinou neznámém prostoru (budově, areálu). Důraz je proto kladen na první dojem, přehlednost, výraznost hlavního tématu a co nejrychlejší poskytnutí informací. Můžeme je zařadit mezi mapy k podívání (map to be seen), tedy kartografické produkty „na jedno použití“.

Sdělování informací obecně probíhá prostřednictvím nosičů (médií), které mohou být zrakové, sluchové, hmatové, chuťové nebo čichové. Výhodou vizuálních prvků je jejich názornost, rychlá interpretace uživateli a mezinárodní srozumitelnost. Proto jsou užívány téměř ve všech oblastech lidské činnosti (Fassati, 1999).

Čitelnost a názornost je důležitá i u orientačních plánů zoologických zahrad, a to vzhledem k okruhu uživatelů, kterými jsou zejména rodiny s dětmi. I malý návštěvník předškolního věku by měl být schopen se v plánu vyznat. Plán zoo by měl poskytovat informace nejen o rozmístění výběhů, pavilonů či dalších atrakcí (dětských hřišť, výstavních prostor apod.), ale také sociálních zařízení (toalet, přebalovacích koutků), stánků s občerstvením a jiných objektů, které návštěvník může potřebovat.

Tématem této práce je sestavení takového orientačního plánu Zoologické zahrady Olomouc, který by naplnil výše uvedená kritéria.

Podnětem k vytvoření této bakalářské práce je už dříve započatá spolupráce Katedry geoinformatiky a ZOO Olomouc.